fbpx
The Youth Environment Initiative
Outcome:
civic activity
City (headquarters):
Warszawa
Voivodeship (headquarters):
mazowieckie
Dates:
01-02-2021 - 30-04-2022
Status:
completed
Project cost:
14 500,00 EUR
Funding:
12 571,01 EUR
Outreach:
local
Types of activities:
social actions and campaigns, educational activities, environmental protection activities
Target groups:
children, youth

Według naszych obserwacji i analizy sytuacji w powiecie siedleckim (woj. mazowieckie), większość gmin nie posiada oferty spędzania wolnego czasu dla młodzieży. Dodatkowo tereny te charakteryzują się wysokim zanieczyszczeniem powietrza, spowodowanym przede wszystkim spalaniem śmieci. Oprócz tego śmieci są niestety często wywożone do pobliskich lasów.
Odpowiedzieliśmy na te problemy angażując uczniów i uczennice wraz z rodzinami z sześciu miejscowości w akcję sprzątania okolicznych łąk i lasów. Przeprowadziliśmy debatą oksfordzką dla uczniów/uczennic i nauczycieli/ek dotyczącą wywożenia śmieci do lasu. Następnie młodzież poprowadziła zajęcia w przedszkolach ze swoich wsi o tym jak dbać o środowisko. Zorganizowaliśmy cykl warsztatów dotyczących komunikacji w klasie, wystąpień publicznych, prowadzenia kampanii społecznych i montażu prostych filmików. Następnie grupa młodzieży z każdej miejscowości stworzyła krótki film o dbaniu o lokalne środowisko. Zamknięciem projektu były konferencje ewaluacyjna w każdej z sześciu szkół, na które zostały zaproszone osoby reprezentujące urząd gminy, parafię, Nadleśnictwo Siedlce oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Młodzież podzieliła się swoimi wrażeniami i zaprezentowała efekty swojej pracy.
Dzięki działaniom projektowym udało nam się zebrać około 3 ton śmieci w lasach. Na początku projektu zauważyliśmy obojętność nauczycieli/ek i młodzieży w stosunku do proponowanych działań, ale dzięki m.in. debatom oksfordzkim to się zmieniło. Usłyszeliśmy również od nauczycieli/ek, że takie metody edukacyjne są bardzo potrzebne w nauczaniu młodzieży.

Print Friendly, PDF & Email

We use the grant for capacity building

How we can help you:

Translate »
Content | Menu | Access panel