fbpx
Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-02-2021 - 30-04-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
14 500,00 EUR
Dotacja:
12 571,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania edukacyjne, działania na rzecz ochrony środowiska
Grupy docelowe:
dzieci, młodzież

Według naszych obserwacji i analizy sytuacji w powiecie siedleckim (woj. mazowieckie), większość gmin nie posiada oferty spędzania wolnego czasu dla młodzieży. Dodatkowo tereny te charakteryzują się wysokim zanieczyszczeniem powietrza, spowodowanym przede wszystkim spalaniem śmieci. Oprócz tego śmieci są niestety często wywożone do pobliskich lasów.
Odpowiedzieliśmy na te problemy angażując uczniów i uczennice wraz z rodzinami z sześciu miejscowości w akcję sprzątania okolicznych łąk i lasów. Przeprowadziliśmy debatą oksfordzką dla uczniów/uczennic i nauczycieli/ek dotyczącą wywożenia śmieci do lasu. Następnie młodzież poprowadziła zajęcia w przedszkolach ze swoich wsi o tym jak dbać o środowisko. Zorganizowaliśmy cykl warsztatów dotyczących komunikacji w klasie, wystąpień publicznych, prowadzenia kampanii społecznych i montażu prostych filmików. Następnie grupa młodzieży z każdej miejscowości stworzyła krótki film o dbaniu o lokalne środowisko. Zamknięciem projektu były konferencje ewaluacyjna w każdej z sześciu szkół, na które zostały zaproszone osoby reprezentujące urząd gminy, parafię, Nadleśnictwo Siedlce oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Młodzież podzieliła się swoimi wrażeniami i zaprezentowała efekty swojej pracy.
Dzięki działaniom projektowym udało nam się zebrać około 3 ton śmieci w lasach. Na początku projektu zauważyliśmy obojętność nauczycieli/ek i młodzieży w stosunku do proponowanych działań, ale dzięki m.in. debatom oksfordzkim to się zmieniło. Usłyszeliśmy również od nauczycieli/ek, że takie metody edukacyjne są bardzo potrzebne w nauczaniu młodzieży.

Print Friendly, PDF & Email

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel