Chcecie starać się o dotację na sektorowe projekty rzecznicze i monitoringowe w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy? Szukacie inspiracji i/lub partnerów zagranicznych? Przygotowaliśmy dla Was dwa spotkania z norweskimi, słoweńskimi i rumuńskimi organizacjami społecznymi, które mają ogromne doświadczenie w monitoringu warunków funkcjonowania sektora obywatelskiego w swoich krajach oraz na działaniach rzeczniczych służących ich poprawie.
16 lutego o 12.00 (w samo południe) o niełatwych, ale za to bardzo uczących doświadczeniach oraz sprawdzonych rozwiązaniach w swojej wieloletniej działalności monitoringowej i rzeczniczej zabiegania o miejsce dla sektora obywatelskiego w procesach decyzyjnych władzy opowiedzą:
18 lutego o 12.00 (również w samo południe) o sprawdzonych metodach i najnowszych trendach w rzecznictwie i monitoringu w celu polepszenia kondycji sektora obywatelskiego opowiedzą:
Oba spotkania odbędą się w języku angielskim, zostaną nagrane, a następnie – po dodaniu polskich napisów – opublikowane na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego.
Poniżej biogramy wszystkich zaproszonych osób (kolejność alfabetyczna według imion):
Cezara Grama jest ekspertką ds. praworządności współpracującą z Expert Forum, rumuńskim think-tankiem, od 2014 roku w kwestiach sprawiedliwości, przejrzystości, praworządności i aktywnego obywatelstwa. Od momentu dołączenia do zespołu EFOR odgrywała aktywną rolę w monitorowaniu wyborów (2014-2019). Od 2015 roku jest zaangażowana w program EFOR „Szkoła dla Demokracji”, szkoląc i wspierając nauczycieli, aby angażowali swoich uczniów i społeczności w kwestie aktywnego obywatelstwa i demokracji. W ostatnich latach koncentrowała się na tym, jak angażować nauczycieli, a w szczególności uczniów, w tematykę edukacji obywatelskiej i aktywnego obywatelstwa.
Guri Idsø Viken jest doradczynią polityczną w Stowarzyszeniu Organizacji Pozarządowych w Norwegii (Frivillighet Norge), gdzie jest między innymi odpowiedzialna za zaangażowanie w Active Citizens Fund Romania. Od 16 lat zajmuje się polityką i komunikacją, jest też dziennikarką i komentatorką w kilku norweskich gazetach i radiu. Mieszka na małej wyspie w południowej Norwegii i jest wolontariuszką w kilku małych i dużych organizacjach pozarządowych zajmujących się sportem i kulturą.
Oana Preda jest związana z rumuńskim sektorem pozarządowym od 1996 roku. Pracowała w Pro-Democracy Association, gdzie zdobyła doświadczenie w promowaniu demokracji i partycypacji publicznej. Następnie Oana pracowała dla National Democratic Institute for International Affairs (NDI) w Rumunii, wspierając organizacje pozarządowe w ich działaniach rzeczniczych. W 2006 roku Oana Preda wzięła udział w tworzeniu Resource Center for Public Participation – CeRe, jednej z najbardziej znaczących organizacji pozarządowych w dziedzinie aktywizmu i uczestnictwa obywatelskiego. Obecnie jest dyrektorką CeRe. Poza działalnością zawodową, pochłonięta sprawiedliwością społeczną, Oana jest aktywistką obywatelską walczącą o wiele spraw istotnych dla społeczeństwa rumuńskiego. Misją CeRe jest przyczynianie się do budowania sprawiedliwego i równego społeczeństwa, w którym ludzie są razem, a ich głosy zajmują centralne miejsce w procesach decyzyjnych. CeRe pracuje z grupami obywatelskimi i organizacjami pozarządowymi, aby pomóc im w zdobyciu silniejszego głosu. Obecnie CeRe wspiera TamTam – grupę organizacji pozarządowych dla obywateli – nieformalną koalicję, która broni przestrzeni obywatelskiej dla partycypacji.
Olivia Vereha – współzałożycielka Code for Romania. Posiadając doświadczenie w komunikacji oraz projektowaniu doświadczeń klienta i użytkownika, od 2016 roku Olivia Vereha poświęca cały swój czas na zarządzanie przepływem dostaw dla wszystkich projektów Code for Romania. Jest pasjonatką tego, jak technologia może kształtować i ulepszać nasze codzienne życie i zawsze jest chętna do pomocy w każdy możliwy sposób w budowaniu wspaniałych cyfrowych narzędzi dla naszego społeczeństwa. Jej praca koncentruje się na badaniach użytkowników, analizie i funkcjonalności oraz na tym, w jaki sposób przekłada się to na lepsze usługi i rozwiązania cyfrowe w przestrzeni publicznej.
Tina Divjak jest rzeczniczką w CNVOS. Pracuje nad różnymi kwestiami związanymi z rozwojem organizacji pozarządowych od 2003 roku. Skupia się na środowisku umożliwiającym działalność organizacji pozarządowych – legislacji, finansowaniu publicznym, udziale społeczeństwa w tworzeniu polityki, przejrzystości i odpowiedzialności organizacji pozarządowych. Jest autorką lub współautorką wielu analiz, studiów i podręczników w Słowenii i za granicą (kraje Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego). Pracowała jako ekspert dla Rady Europy, Rady Współpracy Regionalnej, TACSO, różnych ministerstw, itp. W latach 2011 – 2020 była przewodniczącą Rządowej Rady ds. rozwoju organizacji pozarządowych. W 2018 r. była autorką badania, zleconego przez EKES, „Przyszła ewolucja społeczeństwa obywatelskiego w Unii Europejskiej do 2030 r.”.