fbpx
Dieta obywatelska. Podstawowa wiedza, współpraca, ćwiczenie sprawczości
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
06-11-2020 - 30-09-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
51 323,62 EUR
Dotacja:
45 975,27 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania edukacyjne, działania informacyjne, factchecking, media obywatelskie
Grupy docelowe:
społeczeństwo

Badania Centrum Badania Opinii Społecznej z 2015 roku wskazują, że aż 38% Polaków i Polek uważa, że nie ma wpływu na to co się dzieje w kraju lub w ich lokalnym środowisku. Tylko jedna trzecia osób mieszkających w Polsce jest zainteresowana życiem publicznym, nawet jak nie zawsze się w nie angażuje. Ze względu na sytuację polityczną przez lata obserwowaliśmy coraz niższe zaufanie osób do władzy, niezrozumienie podejmowanych przez rząd decyzji i małą wiedzę o działaniach instytucji państwa.

Odpowiedzieliśmy na te problemy, przeprowadzając 5 ogólnopolskich cykli edukacyjno-aktywizujących o uczestnictwie obywateli/ek w procesie legislacyjnym i możliwościach i sposobach debaty z reprezentant(k)ami w parlamencie. Cykle opierały się na narzędziach i danych z serwisu MamPrawoWiedziec.pl i rozwinęły dialog między obywatel(k)ami, a posłami oraz posłankami. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi, po każdym z cykli przygotowywaliśmy teksty z ich analizą oraz porównaniem. Uczestnicy/czki nauczyli się jak zgłaszać pytania do polityków/czek, a także jak sprawdzać ich poglądy. Przeprowadziliśmy warsztaty o działalności obywatelskiej, m.in., o działalności Sejmu, czy też Parlamentu Europejskiego, o prawach obywatelskich, możliwościach udziału w życiu publicznym, jak również działalności poszczególnych instytucji w Polsce. Rekrutację do projektu przeprowadziliśmy we współpracy z organizacjami pozarządowymi, domami kultury, zakładami pracy i grupami nieformalnymi z całej Polski.

Po rozmowach z uczestnikami/czkami projektu, możemy stwierdzić, że podnieśli oni poziom swojej wiedzy na tematy związane z funkcjonowaniem państwa i jego pozycji w Parlamencie Europejskim. Ponadto zwiększyli swoje umiejętności w zakresie uważnego słuchania oraz argumentowania swojego zdania, a także prowadzenia dyskusji na różne, nieraz sprzeczne, tematy.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel