Od 2015 roku zauważamy w Polsce niepokojące zmiany dotyczące ograniczania działalności obywatelskiej niezależnej od władzy, a jednocześnie jak wynika z danych Centrum Badania Opinii Społecznej z 2020 roku wzrosło zainteresowanie Polaków i Polek aktywnością na rzecz praw kobiet i mniejszości. Taki wzrost to duży potencjał dla ruchów obywatelskich, ale potrzebuje kompleksowego wsparcia, żeby się utrzymał i rozwijał. Z przeprowadzonej przez nas w 2020 r. ankiety wśród młodych organizacji i grup aktywistycznych w Polsce wynika, że istnieje duża potrzeba rozwoju i nauki narzędzi związanych z organizowaniem się, pozyskiwaniem funduszy, zapobieganiem wypaleniu aktywistycznemu czy pracą w grupie i radzeniem sobie z konfliktem.
Odpowiemy na te potrzeby, realizując dwie edycje programu wspierającego w sumie 18 młodych organizacji lub grup nieformalnych z trzech różnorodnych miejsc w Polsce – Warszawy, Gdańska i Cieszyna, działającymi w obszarach praworządności, demokracji, ekologii, praw kobiet lub mniejszości. W każdej edycji zorganizujemy szkolenia z zakresu pozyskiwania funduszy, komunikacji, budowania grupy i organizacji oraz realizowania kampanii społecznych. Porozmawiamy o wypaleniu aktywistycznym i o tym, jak dbać o siebie w pracy na rzecz innych. Połączymy to z pracą z ciałem oraz nauką medytacji, w czym wesprze nas kolektyw Centrum Intersekcjonalnej Sprawiedliwości. Na koniec upowszechnimy dobre praktyki pracy aktywistycznej i zachęcimy kolejne młode organizacje do wzięcia udziału w drugiej edycji.
Pierwszym partnerem jest European Community Organizing Network – sieć zrzeszająca organizacje społeczne z Europy, który poprowadzi część szkoleń. Dzięki jego obecności pokażemy uczestnikom i uczestniczkom europejski wymiar działalności obywatelskiej. Drugim partnerem jest Fundacja Rzecz Społeczna, która wspiera inicjatywy zrzeszające ludzi o różnych poglądach. Fundacja wesprze nas swoimi zasobami kadrowymi i kompetencjami w zakresie szkoleń.