Projekt odpowiedział na wyzwanie związane z pojawieniem się nowego pokolenia aktywistów i aktywistek zaangażowanych w różnorodne ruchy społeczne, takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Strajk Kobiet czy Extinction Rebellion. Organizacje te, działające przeciw nierównościom społecznym, dyskryminacji, a także wspierające ochronę środowiska mierzą się z wypaleniem aktywistycznym, czyli spadkiem zaangażowania i motywacji, oraz trudnościami organizacyjnymi dotyczącymi utrzymania zaangażowania społecznego na dłuższą metę.
Pokolenie młodych aktywistów potrzebowało nie tylko twardych narzędzi rozwoju organizacji i oddziaływania na otaczającą rzeczywistość, ale także miękkich umiejętności, takich jak radzenie sobie z wypaleniem, praca z ciałem czy budowanie tożsamości.
W ramach projektu przeprowadziliśmy aktywności służące wzmocnieniu młodych organizacji i grup nieformalnych oraz dostarczeniu im narzędzi do skutecznego działania społecznego. Skoncentrowaliśmy się na holistycznym podejściu, łącząc twardą wiedzę z miękkimi umiejętnościami, takimi jak świadoma praca z ciałem i medytacja, aby przeciwdziałać wypaleniu aktywistycznemu.
W czasie trwania projektu przeszkoliliśmy 17 organizacji i grup nieformalnych, które przeprowadziły w sumie 16 kampanii społecznych, takich jak “Przeciw wykluczeniu menstruacyjnemu” Fundacji Widzialne, “Społeczna strategia rozwoju oświaty w Cieszynie” Grupy szkoła cieszy-n, “Transport miejski dla Kończyc Małych” Ruchu Młodych czy “Dlaczego podcinamy gałąź, na której siedzimy?” Kolektywu Rolniczo-Klimatycznego.
Zorganizowaliśmy 17 weekendów warsztatowych oraz 8 seminariów, w których omawialiśmy tematy związane z organizowaniem społecznościowym, komunikacją, poszukiwaniem funduszy oraz intersekcjonalnością. Zaproponowaliśmy również indywidualne konsultacje i prace koncepcyjne z ekspertami dla każdej z uczestniczących grup a cały projekt zakończył się spotkaniem podsumowującym i ewaluacją w celu oceny postępów i wyników projektu.
3
Odbiorcami projektu były głównie nowo powstałe organizacje i grupy nieformalne działające w obszarach demokracji, praw człowieka, ruchów ekologicznych oraz równości społecznej i płciowej. W projekcie uczestniczyły grupy takie jak Extinction Rebellion, ruchy LGBTQ+ oraz organizacje walczące o prawa kobiet i mniejszości.
Projekt miał znaczący wpływ na rozwój organizacji i grup nieformalnych młodszego pokolenia oraz na kształtowanie postaw społecznych. Projekt ten wzmocnił aktywizm społeczny, łącząc przekazywanie twardych narzędzi rozwoju organizacji z miękkimi umiejętnościami przeciwdziałania wypaleniu aktywistycznemu.
Przeprowadzone kampanie miały konkretny wpływ na środowiska lokalne oraz problemy ich społeczności. Udało się zwiększyć wiedzę i świadomość społeczną na tematy takie jak prawa człowieka, ochrona środowiska i równość płci poprzez warsztaty, wykłady i spotkania informacyjne. W niektórych przypadkach udało się wprowadzić realne zmiany w polityce lokalnej poprzez nacisk publiczny, a poprzez promowanie takich wartości jak tolerancja, równość i zaangażowanie społeczne, grupy mogły budować bardziej otwarte i wspierające środowisko jednocześnie wzmacniając poczucie wspólnoty.
Projekt przyczynił się z pewnością do integracji międzypokoleniowej w ramach aktywizmu społecznego, łącząc różne pokolenia osób zaangażowanych społecznie. Był to efekt współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy młodszymi aktywistami reprezentującymi ruchy takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny czy Strajk Kobiet, a doświadczonymi liderami i ekspertami.
Dzięki komponentowi rozwoju instytucjonalnego program miał znaczący wpływ na samą organizację lidera projektu oraz na relacje z partnerami. Utrzymywanie współpracy po zakończeniu projektu oraz pozyskanie funduszy na kontynuację programu świadczy o jego trwałym oddziaływaniu na organizacje partnerskie.