fbpx
Jesteśmy rodziną
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-12-2020 - 28-02-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
72 100,00 EUR
Dotacja:
72 100,00 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, sieciowanie
Grupy docelowe:
decydenci, LGBT+, społeczeństwo

Projekt odpowiada na problem dyskryminacji i braku ochrony prawnej tęczowych rodzin w Polsce. Próżnia prawna związana z brakiem równości małżeńskiej dotyka nie tylko dorosłe osoby LGBT+, ale również ich dzieci, rodziców, młode osoby LGBT+. Jak pokazują doświadczenia innych krajów, równouprawnienie tęczowych rodzin prowadzi do wzrostu akceptacji dla całej społeczności LGBT+. Niestety, rządząca większość oraz powiązane z nią fundamentalistyczne organizacje prowadzą polityczno-medialne kampanie nienawiści. Przykładem takich działań są min. homofobiczna kampania prezydencka z 2020 r. czy masowe ustanawianie przez samorządy tzw. „stref wolnych od LGBT”. Pomimo wrogości rządzących i przyzwolenia na homofobię, w Polsce rośnie akceptacja dla związków jednopłciowych. Doszło również do niespotykanej samoorganizacji i wzrostu widoczności społeczności LGBT+.

W ramach projektu przeprowadzono ogólnopolską kampanię społeczną na rzecz równości małżeńskiej. Kampania składała się z dwóch akcji outdoorowych (billboardy i city lighty), komunikacji w mediach społecznościowych, promocji na wydarzeniach lokalnych i masowych. Grantobiorcy udało się zebrać ponad 22 tys. podpisów pod apelem o wprowadzenie równości małżeńskiej w Polsce. 24 osoby z 17 organizacji i grup z całego kraju ukończyły szkolenie ambasadorskie. Opracowano również “Podręcznik aktywistki. Jak rozmawiać z politykami i polityczkami o równości małżeńskiej, o związkach partnerskich, o tęczowych rodzinach”. 31 posłów i posłanek podpisało „Deklarację współpracy polityka i polityczki ze społecznością LGBT+”, zobowiązując się m.in. do reagowania na dezinformację, dbania o wysoką jakość projektów legislacyjnych, konsultowania projektów dotyczących społeczności LGBT+ z organizacjami społecznymi. Grantobiorca opracował również przewodnik dla polityków i polityczek o równości małżeńskiej, związkach partnerskich i tęczowych rodzinach.

Projekt wpłynął na widoczność tematu tęczowych rodzin w debacie publicznej oraz na wzrost świadomości społecznej nt. rzeczywistej sytuacji społeczno-prawnej tych rodzin. Pozytywna narracja przyczyniła się do dalszego wzrostu poparcia dla równości małżeńskiej. Nawiązano współpracę z sojuszniczkami i sojusznikami politycznymi w kwestii wprowadzenia małżeństw jednopłciowych w Polsce. Osoby aktywistyczne podniosły swoją wiedzę nt. prawa i orzecznictwa, deklaracji i narracji politycznych oraz działań rzeczniczych na szczeblu lokalnym i centralnym.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel