Fundacja Ocalenie od 2000 roku wspiera osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce. Skupia się na działaniach integracyjnych, a od 2021 r. prowadzi również działania humanitarne na pograniczu polsko-białoruskim.
Fundacja oferuje kompleksowe wsparcie w ramach Centrum Pomocy Cudzoziemcom (CPC) w Warszawie. Rocznie ze wsparcia CPC korzysta ok 6000 osób. Osoba cudzoziemska przychodząc do CPC może skorzystać ze wsparcia mentorów i mentorek kulturowych, poradnictwa prawnego i zawodowego, konsultacji psychologicznych i psychoterapeutycznych, kursów języka języka polskiego oraz pomocy rzeczowej w ramach free-shopu.
Fundacja prowadzi również dwa programy skierowane do dzieci i młodzieży: Wiedza do potęgi to program tutoringowy oraz prowadzi świetlice srodowiskowe w Warszawie i Łodzi.
W ramach programów mieszkaniowo-integracyjnych Ocalenie wspiera osoby uchodcze zagrożone bezdomnością. W programie Witaj w domu wsparcie udzielane jest rodzinom podczas gdy w Programie Refugees Welcome Polska podobne wsparcie jest osobom samodzielnym.
Szczególną uwagę Fundacja poświęca osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym ofiarom tortur, wojny i prześladowań, rodzicom samotnie wychowującym dzieci, cudzoziemcom doświadczającym krzyżowej dyskryminacji, np. ze względu na płeć czy orientację seksualną.
W latach 2022-2023, od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Fundacja prowadziła działania interwencyjne na rzecz ukraińskich uchodźców i uchodźczyń, w tym noclegownie oraz noclegi w hotelach, transport z granicy do Warszawy, punkty będące bezpiecznymi przestrzeniami dla dzieci w centrach recepcyjnych przy granicy, świetlice dla dzieci i młodzieży w Warszawie i w woj. mazowieckim i lubelskim, poradnictwo i pomoc specjalistyczną. Zespół terenowy fundacji jest stale obecne przy granicy z Białorusią udzielając pomocy humanitarnej.
W ramach dotacji instytucjonalnej Ocalenie wzmocniło system komunikacji wewnętrznej, stworzyło polityki wewnętrzne (procedurę przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, aktualizację Polityki Ochrony Dziecka oraz regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych) dostosowane do potrzeb rozrastającego się zespołu Fundacji.
Dzięki wzmocnieniu zespołu ds. współpracy z biznesem organizacja stworzyła 2 nowe inicjatywy służące wsparciu cudzoziemców na rynku pracy. Powstała także strona poradnicza dla klientów/ek fundacji w 4 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.
Główne rezultaty dotacji instytucjonalnej to zwiększenie efektywności komunikacji wewnętrznej w organizacji, wzrost liczby darczyńców biznesowych wspierających naukę języka polskiego i doradztwo zawodowe, zwiększenie dostępu osób cudzoziemskich do doradztwa zawodowego.