fbpx
Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO
Obszar wsparcia:
rozwój sektora obywatelskiego
Miejscowość (siedziba):
Toruń
Województwo (siedziba):
kujawsko-pomorskie
Partnerzy:
Stowarzyszenie Demagog, Kraków, Polska
Okres realizacji:
15-03-2021 - 29-02-2024
Status:
zakończony
Koszt projektu:
109 112,51 EUR
Dotacja:
109 112,51 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
Grupy docelowe:

Świat cyfrowy zmienia się bardzo dynamicznie i stawia przed aktywistami coraz to nowsze wyzwania – zarówno w zakresie zabezpieczenia się przed dezinformacją, manipulacją, fałszywymi informacjami czy atakami hackerskimi jak i w odniesieniu do działań promocyjnych i Public Relations prowadzonych w mediach społecznościowych. Celem projektu było podniesienie kompetencji w zakresie przeciwdziałania dezinformacji w sieci w kontekście działań organizacji pozarządowych. Istotność zagrożenia dezinformacją w kontekście wizerunku i działania organizacji pozarządowych potwierdzają wyniki badań.
Projekt polegał na zrealizowaniu czterech edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO dla różnych branż organizacji pozarządowych. Pierwsza edycja dotyczyła organizacji równościowych (realizowana w 2021 roku), druga dla organizacji pomocowych (realizowana w 2022 roku), trzecia dla organizacji rzeczniczych (realizowana na przełomie lat 2022 i 2023) oraz czwarta dla organizacji strażniczych (realizowana na przełomie lat 2023 i 2024).
W ramach każdej z edycji zrealizowano 6 zjazdów szkoleniowo-warsztatowych (16 godzin szkoleń w ramach każdego zjazdu) oraz przeprowadzono proces mentoringu, służącego wypracowaniu rekomendacji dla całej branży NGO – stosownie do edycji. Po każdej z edycji powstał dokument podsumowujący te rekomendacje. W pierwszym etapie projektu (dwie pierwsze edycje) większość zjazdów realizowano w trybie zdalnym ze względu na pandemię COVID-19. Łącznie w ciągu dwóch pierwszych edycji zrealizowano 8 zjazdów zdalnych, a 4 stacjonarnie. W dwóch kolejnych edycjach proporcje te się odwróciły: 4 zjazdy zrealizowano zdalnie, a 8 stacjonarnie.
Program edukacyjny każdej z edycji obejmował 4 moduły:
– Moduł „Prawda” – polegający na uczeniu wykrywania fake newsów i weryfikowania informacji (odpowiedziany partner projektu: Stowarzyszenie Demagog)
– Moduł „Rzetelność” – polegający na uczeniu tworzenia rzetelnych przekazów oraz znajdowania rzetelnych źródeł (odpowiedzialny lider projektu – INDID)
– Moduł „Bezpieczeństwo” – polegający na uczeniu procedur cyberbezpieczeństwa i zabezpieczania NGO przed cyberzagrożeniami (odpowiedziany partner projektu: Stowarzyszenie Demagog)
– Moduł „Twórczość” – polegający na uczeniu zasad prawa autorskiego i legalnego korzystania z zasobów internetu, a także zapoznawaniu
uczestników/czek z zasadami tworzenia treści cyfrowych zgodnie z zasadami dobrego Public Relations.
Podsumowanie dotyczące rezultatów
103 osoby z 88. organizacji zwiększyły swoją wiedzę i kompetencje w następujących zakresach:
– weryfikowanie prawdziwości informacji pojawiających się w sieci;
– przeciwstawianie się propagandowym i zmanipulowanym przekazom medialnym;
– bezpieczne funkcjonowanie w sieci (bezpieczeństwo danych, środków finansowych, itp.);
– kompetencje cyfrowe (wiedza basic, pokazywanie możliwości działań internetowych, webinariów, jak przejść do online z działaniami);
– prawo autorskie;
– sposoby prowadzenia PR i działań promocyjnych w sieci.
Działania zapoczątkowane w ramach projektu będą kontynuowane przez Wnioskodawcę zgodnie z jego deklaracją.

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel