Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców w roku 2021 na terenie województwa podlaskiego łącznie przebywa 11679 cudzoziemców, ich liczba ciągle rośnie. Są to głównie obywatele Białorusi, Ukrainy i Rosji. W województwie działają organizacje i instytucje samorządowe zajmujące się przede wszystkim uchodźcami/czyniami i osobami ubiegającymi się o status uchodźcy. Brakuje wsparcia dla pozostałych migrantów i migrantek w pierwszym okresie ich pobytu w Polsce,
Chcemy wypełnić tę lukę i podjąć kompleksowe działania wspomagające proces adaptacji i integracji migrantów/ek ze Wschodu ze społecznością̨ lokalną.
Uruchomimy Punkt Informacyjno-Doradczy oferujący wsparcie asystenta cudzoziemców (np. wyjaśnienia zasad i norm funkcjonujących w Polsce; pomoc w znalezieniu pracy; poszukiwaniu mieszkania, załatwianiu spraw urzędowych ) i porady prawnika. Zapewnimy pomoc dzieciom migranckim w szkołach (asystent/ka międzykulturowy/a, pomoc nauczyciela). Zorganizujemy kurs języka polskiego dla 4 grup o różnym stopniu zaawansowania, konsultacje ze specjalistami (np. księgowość, ubezpieczenia, doradztwo finansowe, lekarz), warsztaty integracyjne (międzykulturowe dla dzieci w formie półkolonii, międzykulturowe dla młodzieży i dorosłych, kulinarne i tematyczne), a także jednodniową wycieczkę i integracyjny piknik rodzinny.
Dzięki projektowi nastąpi poprawa sytuacji społecznej migrantów i wzrost ich integracji ze ze społecznością̨ lokalną.
W działaniach projektu uczestniczyć będzie 100 osób z doświadczeniem migracji oraz 30 mieszkańców/nek Białegostoku.