fbpx
Telefon i e-mail zaufania dla osób LGBTQIA
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
03-01-2022 - 29-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
24 723,77 EUR
Dotacja:
24 723,77 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
działania interwencyjne i pomocowe dla osób lgbt+ narażonych na przemoc, w tym przemoc domową i seksualną
Grupy docelowe:
LGBT+

Projekt dotyczył problemu rosnących uprzedzeń, przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową oraz braku wystarczającego wsparcia dla młodzieży LGBT+ w Białymstoku. Kondycja osób LGBT+ w Polsce jest wyjątkowo słaba – osoby te ponad pięciokrotnie częściej chorują na depresję niż osoby heteroseksualne i cispłciowe, a około 70% młodzieży ma myśli samobójcze. Traumatycznym doświadczeniem dla lokalnej społeczności LGBT+ był I Białostocki Marsz Równości, podczas którego doszło do niebezpiecznych ataków na tle nienawiści. Na szczeblu samorządowym przeforsowano homofobiczną uchwałę „przeciwko ideologii LGBT” wykluczającą osoby LGBT+ ze wspólnoty lokalnej. Tymczasem osoby LGBT+ właściwie nie mają możliwości uzyskania pomocy w sytuacji kryzysu, gdyż lokalne instytucje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy nie oferują wsparcia dla tej grupy. Wyjątkowo trudnym czasem była pandemia – szczególnie dla młodzieży LGBT+, która w izolacji była bardziej narażona na przemoc domową.

W ramach projektu Grantobiorca zapewnił wsparcie psychologiczne osobom LGBT+ z Białegostoku i okolic oraz ich bliskim. Pomoc realizowana była poprzez anonimowy, bezpłatny telefon zaufania oraz e-mail zaufania, obsługiwane przez dwie psycholożki. Praca psycholożek podlegała regularnej superwizji. Ze wsparcia skorzystały osoby LGBT+ z województwa podlaskiego, głównie młodzież zależna finansowo od rodziców, osoby borykające się z trudnościami w związku z orientacją seksualną i/lub tożsamością płciową, dyskryminacją, kryzysami psychicznymi, stresem mniejszościowym, a także rodzice osób LGBT+. Grantobiorca przeprowadził kampanię informacyjną promującą możliwość skorzystania z bezpłatnego wsparcia psychologicznego.

Projekt wypełnił bardzo ważną lukę, jaką był brak oferty wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+ z regionu. Z interwencyjnego wsparcia psychologicznego za pośrednictwem telefonu zaufania skorzystały 64 osoby, głównie młodzi dorośli z problemami akceptacji w grupie ze względu na swoją orientację seksualną. Z interwencyjnego wsparcia psychologicznego za pośrednictwem e-maila zaufania skorzystało 9 osób. Oferowana pomoc wpłynęła pozytywnie na obniżenie stresu mniejszościowego oraz wzrost samoakceptacji młodzieży LBGT+ z Białegostoku i okolic.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel