Projekt odpowiada na problem rosnącej liczby przypadków przemocy ze względu na płeć w woj. warmińsko-mazurskim. Według szacunków sprzed pandemii min. 57% kobiet doświadczyło przemocy – najczęściej psychicznej (53%) i fizycznej (23%), ale również ekonomicznej i seksualnej. Pandemia wpłynęła na znaczny wzrost przemocy domowej. Osobami szczególnie narażonymi na przemoc i wykluczenie są kobiety z niepełnosprawnościami oraz osoby LGBT. Przemoc pozostaje jednak tematem tabu, zwłaszcza w małych miejscowościach. Wiele osób nie ma świadomości, że jest ofiarami przemocy, nie wie również, gdzie się zgłosić po wsparcie. Lokalny system przeciwdziałania przemocy zawiera wiele luk i nie odpowiada na ich potrzeby. Brakuje oferty pomocy psychologicznej, a kryteria, które należy spełnić, by otrzymać bezpłatną pomoc, bywają wykluczające dla wielu osób.
W ramach projektu Grantobiorca prowadził Warmińsko-Mazurskie Centrum Pomocy Kobietom w Rucianem-Nidzie i Punkt Konsultacyjny w Olsztynie. Centrum zapewniało bezpłatną pomoc specjalistyczną – prawną, psychologiczną i coachingową. Odbyło się pięć warsztatów samoobrony i asertywności WenDo – w Ełku, Koszalinie i Mrągowie – w których wzięło udział 61 kobiet. Przeprowadzono również akcję Nazywam się Miliard i kampanię 16 Dni Przeciwko Przemocy. Udało się stworzyć sieciująco-wzmacniające spotkania grupy wsparcia dla kobiet, zorganizowano także kilka spotkań ze specjalistkami i specjalistami w dziedzinie praw kobiet i przeciwdziałania przemocy, a także lokalne kampanie nt. praw kobiet.
Dzięki projektowi powstało miejsce przyjazne kobietom, w którym otrzymały fachową, bezpłatną i kompleksową pomoc prawną, psychologiczną i coachingową. Centrum nie ograniczyło się jedynie do wsparcia interwencyjnego. Kobiety narażone na przemoc i dyskryminację z województwa warmińsko-mazurskiego wzmocniły poczucie własnej wartości i sprawczości, rozwinęły asertywność i umiejętność stawiania granic. Podniosły również swoją świadomość nt. przysługujących im praw i zacieśniły więzi między sobą. Bez wątpienia projekt zbliżył do siebie lokalne organizacje i instytucje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy.