fbpx
Jesteśmy… SILNE! Łódzka kampania na rzecz praw kobiet
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Łódź
Województwo (siedziba):
łódzkie
Partnerzy:
Okres realizacji:
01-02-2021 - 31-05-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
31 875,22 EUR
Dotacja:
23 940,22 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania edukacyjne, sieciowanie
Grupy docelowe:
kobiety, osoby doświadczające przemocy, profesjonaliści

Według danych policji dotyczących Niebieskiej Karty w 2019 roku w województwie łódzkim nastąpił wzrost liczby przypadków przemocy w rodzinie. Najczęstszą formą przemocy jest przemoc psychiczna, ale liczba ofiar znęcania się fizycznego także wzrosła. Co więcej na znaczny wzrost przemocy domowej wpłynęła pandemia. Społeczna świadomość problemu przemocy ze względu na płeć jest wciąż bardzo niska. Nie prowadzi się regularnych, systemowych działań edukacyjnych na temat mechanizmów przemocy i systemu wsparcia osób jej doświadczających. Brakuje zwłaszcza inicjatyw skierowanych do mężczyzn oraz potencjalnych i faktycznych sprawców przemocy.

W ramach projektu przeprowadzono szereg działań na terenie województwa łódzkiego podnoszących świadomość w zakresie kulturowych i społecznych źródeł przemocy ze względu na płeć oraz sposobów jej przeciwdziałania. Działania były różnorodne, ale komplementarne. Na pierwszym etapie projektu przeprowadzono badanie stanu realizacji polityk i wdrażania rozwiązań z zakresu profilaktyki przemocy ze względu na płeć. Grantobiorca pojechał z wizytą studyjną do Partnera, Icelandic Women’s Rights Association, gdzie poznał dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania i radzenia sobie ze skutkami przemocy ze względu na płeć oraz współpracy międzyinstytucjonalnej w tym obszarze. Odbyły się również dwa tzw. okrągłe stoły z przedstawicielami i przedstawicielkami trzeciego sektora oraz z decydentami i decydentkami. Przeprowadzono trzy warsztaty antydyskryminacyjne dla rożnych grup mężczyzn, a także warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Łodzi. Wszystkie uczestniczki warsztatów skorzystały również z konsultacji psychologicznych. Kampanię społeczną prowadzono zarówno w przestrzeni publicznej Łodzi jak i w Internecie; została ona zaprojektowana z uwzględnieniem doświadczeń zarówno z wizyty studyjnej jak i wkładu osób uczestniczących w treningu WenDo dla kobiet oraz w warsztatach antydyskryminacyjnych dla mężczyzn. Grantobiorca przygotował również nagranie warsztatu dla rad pedagogicznych w ramach profilaktyki przemocy w łódzkich szkołach oraz rozesłał je do szkół podstawowych i licealnych w Łodzi. Zorganizowano warsztaty z trzema radami pedagogicznymi łódzkich szkół podstawowych.

Projekt był skierowany do różnych grup społecznych: osób z doświadczeniem przemocy korzystających ze wsparcia Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Łodzi, kadry pedagogicznej z województwa łódzkiego, młodych mężczyzn i ojców – statystycznie najczęstszych sprawców przemocy wobec kobiet, w końcu – do lokalnej społeczności Łodzi i innych miejscowości regionu. Bez wątpienia najbardziej zauważalnym rezultatem było wzmocnienie kobiet biorących udział w warsztatach WenDo, a także deklaracja Urzędu Miasta Łodzi dotycząca finansowania instytucji publicznych przeciwdziałania przemocy w Łodzi. Podniosła się wiedza nauczycieli i nauczycielek na temat procedury Niebieskiej Karty. Istotnym elementem projektu była kampania skierowana do młodych ojców i mężczyzn, czyli grupy, która zazwyczaj jest sprawcami przemocy i która jest równocześnie pomijana przez instytucje systemu przeciwdziałania przemocy. W ramach kampanii zostały wypracowane rekomendacje dla parlamentarzystów i parlamentarzystek zajmujących się tą tematyką.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel