Z obserwacji, które przeprowadziliśmy, wynika, że ogromnym problemem w województwie śląskim jest to, że osoby z niepełnosprawnością mają utrudniony dostęp do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Według badań Najwyższej Izby Kontroli wiele jednostek samorządu terytorialnego nie jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie z naszych badań wynikają różne deficyty funkcjonowania rad ds. osób niepełnosprawnych. Od 20 lat ich funkcjonowania wciąż brakuje diagnozy ich potrzeb i wsparcia ich działań, także we współpracy z samorządami. W praktyce główną działalnością rad jest coroczne opiniowanie podziału środków, które powiaty otrzymują z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Znaczący i problematyczny jest także brak współpracy między radami.
Odpowiedzieliśmy na te problemy, organizując warsztaty dla osób zasiadających w radach ds. osób niepełnosprawnych w województwie śląskim. Rady miały niewielki wpływ na polityki publiczne, ale poprzez wzmocnienie wiedzy członków/kiń ich potencjał został wykorzystany w większym stopniu. Wspólnie wypracowaliśmy strategię i standardy funkcjonowania rad i zaprezentowaliśmy je podczas forum, na które zaprosiliśmy przedstawiciel(k)i wszystkich rad z województwa śląskiego oraz urzędników/czki, którzy zajmują się współpracą z nimi. W pięciu wybranych powiatach pilotażowo wdrożyliśmy wypracowane rozwiązania. Przedstawiciele/ki tych rad opowiedzieli o tym doświadczeniu i swoich wrażeniach na seminariach, które zorganizowaliśmy dla rad z Wrocławia, Opola i Katowic. Dzięki temu więcej rad poznało efekty naszej pracy i miało szansę usłyszeć o nowych pomysłach na swój rozwój i działalność oraz poznać siebie nawzajem.
Z ankiet ewaluacyjnych wiemy, że dzięki warsztatom i seminariom uczestnicy/czki zwiększyli poziom swojej wiedzy w zakresie dobrych praktyk funkcjonowania rad i mieli okazję nawiązać nowe kontakty.