Wśród państw przekazujących środki w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy poza Islandią i Norwegią jest również Księstwo Liechtensteinu. To małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią należy zarówno do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak i do strefy Schengen.
A jak wygląda sytuacja organizacji społecznych w Liechtensteinie? Czy i jak szukać tam partnerów do współpracy?
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że wiele organizacji społecznych z Liechtensteinu (głównie w formie stowarzyszeń lub fundacji) będzie prawdopodobnie miało bardzo ograniczone możliwości udziału we współpracy międzynarodowej. Z jednej strony wynika to z działań organizacji społecznych, które zwykle ograniczają się tylko do terenu Liechtensteinu. Ma to również związek z tym, że wiele organizacji społecznych opiera się w dużym stopniu na wolontariacie. W związku z tym mają one bardzo małe możliwości współpracy międzynarodowej.
Organizacje społeczne mogą być zakładane jako stowarzyszenia w Liechtensteinie i jako takie zostają wpisane do rejestru handlowego. Nie wymagają one specjalnego uznania przez państwo. Każde stowarzyszenie w Liechtensteinie ma prawo do realizowania i reprezentowania swoich interesów. Obejmuje to uczestnictwo w procesie legislacyjnym w ramach konsultacji społecznych. Stowarzyszenia mogą również wywierać wpływ na prawodawstwo poprzez inicjowanie działań i referenda. Wiele stowarzyszeń, a więc również organizacji pozarządowych, jest wspieranych finansowo przez państwo i gminy.
Tradycyjnie, Liechtenstein jest krajem o żywej działalności stowarzyszeniowej. Działają tu m.in. stowarzyszenia sportowe, kulturalne czy zaangażowania społecznego. Rozwój sektora społeczeństwa obywatelskiego zaczął się od stowarzyszeń działających na wsiach.
Większość klubów i stowarzyszeń działa w obszarze sportu (np. Klub Alpejski ma największą liczbę członków – prawie 3000). Niektóre organizacje społeczne są aktywne w sektorze praw człowieka. Amnesty International (Liechtenstein) jest jednym z niewielu stowarzyszeń, które koncentrują się na prawach człowieka w ogóle. Inne stowarzyszenia zajmują się konkretnymi kwestiami praw człowieka, takimi jak prawa kobiet, osób LGBT+ czy cudzoziemców. W szczególności należy wspomnieć o organizacjach działających w dziedzinie praw kobiet, które są bardzo dobrze zorganizowane. Obecnie w Liechtenstein Women’s Network działa 17 różnych stowarzyszeń z Liechtensteinu.
W Liechtensteinie od 2004 r. stale wzrasta liczba stowarzyszeń wpisanych do rejestru handlowego. W 2017 r. zarejestrowano łącznie 326 stowarzyszeń; w 2004 r. było ich tylko 129. Jednakże rzeczywista liczba organizacji jest wyższa, ponieważ nie wszystkie z nich są wpisane do rejestru handlowego i w związku z tym objęte statystykami.
Gdzie znaleźć więcej informacji?
www.llv.li/fil…/aaa/pdf-llv-aaa-common_core_dokument_deutsch (wersja niemiecka)
www.llv.li/files/aaa/coredoc2011_final-en.pdf (wersja angielska)
www.llv.li/files/aaa/statusbericht-menschenrechte-2018.pdf (informacja o prawach człowieka w Liechtensteinie)
Zarejestrowane stowarzyszenia można przeszukiwać w rejestrze handlowym: www.oera.li/cr-portal/suche/suche.xhtml.
A poniżej link do przeglądu stowarzyszeń w Liechtensteinie, w tym linki do ich stron internetowych: www.welcome.li/index.php