Od kilku lat można zauważyć wzrost aktywności prawników i prawniczek w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji. Ten trend dotyczy jednak przede wszystkim Warszawy. W niektórych województwach osoby doświadczające naruszeń praw człowieka mogą liczyć na pomoc pojedynczych prawników i prawniczek albo nie mogą otrzymać jej wcale (trudno było np. znaleźć osoby do reprezentowania lokalnych organizatorów zakazywanych marszów równości w Rzeszowie, Nowym Targu czy w Gnieźnie). Na studiach prawniczych nie ma obowiązkowego przygotowania z zakresu ochrony praw człowieka, a istniejące programy uzupełniające tylko w niewielkim stopniu wypełniają tę lukę. Jednocześnie rośnie aktywność instytucji rządowych i skrajnie prawicowych organizacji, które – posługując się prawną definicją dyskryminacji – de facto nawołują do wykluczania i nienawiści.
W ramach projektu opracowano program rozwoju liderów i liderek prawnoczłowieczych dla przyszłych i obecnych prawników i prawniczek, tzw. Akademię Równości. Odbyła się pierwsza, pilotażowa edycja Akademii, w której wzięło udział 15 osób. Program obejmował cztery zjazdy, pracę nad trzema projektami społecznymi oraz mentoring. Zjazdy poświęcone były m.in. prawu antydyskryminacyjnemu, monitoringowi czy przeciwdziałaniu wypaleniu aktwistycznemu. Zwieńczeniem projektów społecznych były raporty, które powstawały pod nadzorem merytorycznym Grantobiorcy: raport nt. molestowania seksualnego na uczelniach wyższych, nt. funkcjonowania Ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania i nt. praktyki orzeczniczej w sprawach dotyczących korekty płci. Uczestnicy i uczestniczki Akademii, przy wsparciu mentorskim, udzieliły pomocy osobom doświadczającym dyskryminacji i wykluczenia.
Osoby, które wzięły udział w pierwej edycji Akademii, podniosły swoje kompetencje z zakresu ochrony praw człowieka i prowadzenia spraw osób doświadczających dyskryminacji oraz podejmowania inicjatyw w zakresie promowania przepisów i standardów równościowych zarówno w środowisku prawniczym jak i w lokalnej społeczności. 34 osoby doświadczające dyskryminacji uzyskały profesjonalne wsparcie prawne pro bono. Rozszerzył się również zasięg oddziaływania środowiska prawniczego w obszarze prawa antydyskryminacyjnego. Powstał unikalny program Akademii Równości, z którego skorzystać mogą podmioty oferujące edukację prawniczą. Realizacją kolejnych edycji programu zainteresowane są Naczelna Rada Adwokacka oraz jedna z dużych kancelarii prawnych.