fbpx
Aktywizacja osób chorujących psychicznie poprzez wolontariat
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Łódź
Województwo (siedziba):
łódzkie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 30-09-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
60 286,34 EUR
Dotacja:
60 286,34 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
samorzecznictwo, wolontariat osób narażonych na wykluczenie
Grupy docelowe:
osoby chorujące

Projekt odpowiada na problem marginalizacji i stygmatyzacji osób doświadczających choroby psychicznej. Osoby chorujące psychicznie często czują się wyobcowane, rzadziej podejmują aktywność społeczno-zawodową, mają niższy poziom wykształcenia oraz niżej oceniają swoje zadowolenie z życia i stanu zdrowia. W województwie łódzkim w 2018 r. ponad 84 tys. osób korzystało ze wsparcia poradni zdrowia psychicznego (Informator Statystyczny Ochrony Zdrowia Województwa Łódzkiego). Dla 75% z nich głównym źródłem utrzymania była renta. Tymczasem dostępne formy wsparcia ograniczają się głównie do terapii farmakologicznej i pracy z grupą, brakuje natomiast atrakcyjnych i efektywnych działań motywujących do podejmowania aktywności społecznej czy zawodowej.

W ramach projektu Grantobiorca zajął się przygotowaniem osób chorujących psychicznie do pełnienia roli wolontariuszy i wolontariuszek oraz włączeniem ich w wolontariat w obszarze pomocy społecznej. Przeszkolono 27 osób z zakresu wiedzy o wolontariacie, aktywności społecznej, dbania o swoje prawa i zapewniono im indywidualne wsparcie przy wolontariacie długoterminowym. Nawiązano współpracę z 6 placówkami (działającymi na rzecz praw zwierząt, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem, dzieci w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka), w których przeszkolono koordynatorów i koordynatorki wolontariatu. Następnie 23 osoby chorujące psychicznie odbyły 18-miesięczny wolontariat w ww. miejscach. Opracowano również materiały edukacyjne, w tym 20 webinarów i podcast, a także zorganizowano Galę Wolontariatu – imprezę integracyjną promującą wolontariat i aktywizację osób chorujących psychicznie.

Dzięki projektowi udało się przygotować i zaangażować do pracy wolontariackiej 23 osoby chorujące psychicznie. Osoby, które wzięły udział w programie wolontariatu, podniosły swoją pewności siebie i poczucie własnej wartości, rozwinęły samodzielność, systematyczność, poczucie sprawczości. Również organizacje, w których realizowano wolontariat, zostały wzmocnione w obszarze organizacji i zarządzania wolontariatem i otworzyły się na współpracę z osobami chorującymi psychicznie. Projekt jest ważnym krokiem w kierunku otwarcia się potencjalnych pracodawców na współpracę z osobami po kryzysach psychicznych.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

Organizacja otrzymała dodatkową dotację w wysokości 6 440,00 EUR, w ramach konkursu Mocniejszym Głosem, na upowszechnienie produktów i rezultatów osiągniętych w zrealizowanym projekcie.

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel