Projekt odpowiada na problem dyskryminacji osób LGBT+ w Opolu. Mimo iż w Polsce działa coraz więcej organizacji LGBT+, a od 2016 wzrosła liczba organizowanych w Polsce marszy równości (do 2017 r. 7 miast, od 2017 r. w sumie 30 miast), to sytuacja osób LGBT+ znacznie pogorszyła się od wyborów w 2015 r. Świadczy o tym raport ILGA-Europe 2020, w którym Polska została umieszczona na ostatnim miejscu w UE pod względem traktowania osób LGBT+. Od 2018 roku w Polsce zakazywane są marsze równości, a w wyniku ostatniej kampanii prezydenckiej dyskurs publiczny o osobach LGBT+ uległ brutalizacji. Z raportu “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce” (Kampania Przeciw Homofobii 2015-2016) wynika, że województwo opolskie jest drugim pod względem liczby incydentów dyskryminacyjnych motywowanych homo- i transfobią w Polsce. Odsetek osób doświadczających dyskryminacji zwiększa się wraz z oddaleniem od dużych miast.
W ramach projektu Grantobiorca przeprowadził badanie sytuacji osób LGBT+ na Opolszczyźnie oraz opublikował raport z badania. Raport zawierał rekomendacje dla władz samorządowych oraz instytucji publicznych. Przeprowadzono pierwszą edycję “Akademii młodych liderów i liderek LGBT+”, w ramach której odbyły się trzy dwudniowe bloki warsztatowe oraz dwa dwudniowe warsztaty przygotowujące kampanię społeczną. Program “Akademii” koncentrował się na takich obszarach aktywizmu jak zarządzanie, rzecznictwo, budowanie społeczności oraz działania oddolne. W “Akademii” wzięło udział 10 młodych osób – liderów i liderek LGBT+ – które następnie stworzyły sieć młodych aktywistów i aktywistek z regionu. Osoby te przygotowały i zrealizowały kampanię pn. “Jest nas więcej! Sprowokuj z nami równość”. W ramach kampanii outdoorowej w przestrzeni publicznej umieszczono billboardy z hasłami wspierającymi lokalną społeczność LGBT+. Wzięły one również udział w wizycie studyjnej u partnera z Norwegii, gdzie m.in. brały udział w przygotowaniach Drammen Pride i w samym marszu. Osoby liderskie skorzystały także ze wsparcia psychologicznego i mentorskiego, wypracowały również indywidualną ścieżkę rozwoju liderskiego.
Dzięki zrealizowanym działaniom poznano sytuację społeczności LGBT+ w województwie opolskim oraz zaktywizowano grupę młodych osób liderskich z mniejszych miast. Zarówno udział w “Akademii” jak i zrealizowana kampania wzmocniły młode osoby LGBT+ oraz zachęciły je do większego zaangażowania społecznego. Część osób absolwenckich “Akademii” nadal angażuje się w wolontariat stały (5 osób) oraz wolontariat akcyjny (3 osoby) na rzecz Grantobiorcy. Ważnym efektem projektu jest raport z badania społeczności LGBT+ w województwie opolskim. Raport skierowany jest przede wszystkim do władz samorządowych województwa opolskiego, szkół oraz uczelni wyższych, pracodawców, służb (np. policji) i ma służyć dalszym działaniom rzeczniczym.