Powiat braniewski (woj. warmińsko-mazurskie) zmagał i zmaga się z problemami w działalności i rozwoju organizacji pozarządowych. Według badania stanu sektora obywatelskiego w naszym, przeprowadzonym w 2016 roku, powiat braniewski jest jednym z regionów, który przekazuje najmniej środków fundacjom, stowarzyszeniom i innym organizacjom, a gmina Braniewo jest jednym z obszarów o najmniejszej liczbie organizacji pozarządowych w województwie
Powiat braniewski boryka się z wysokim poziomem bezrobocia, co ma istotny wpływ na jakość życia mieszkańców oraz na ogólną sytuację gospodarczą. Starzejące się społeczeństwo wymaga działań mających na celu zapewnienie seniorom aktywnego udziału w życiu społecznym oraz wsparcie dla nich w ramach różnorodnych działań. Dodatkowo, emigracja zarobkowa spowodowała ubytek ludności oraz brak kontynuacji wielu tradycji i form społecznych. Niski poziom aktywności obywatelskiej jest także wyzwaniem dla rozwoju społeczności lokalnych.
Dotychczas aktywnie wspieraliśmy Radę Seniorów (którą pomogliśmy powołać) i koła gospodyń wiejskich, ale widzieliśmy dużą potrzebę kontynuacji tych działań, żeby rozbudzać i wspierać aktywność obywatelską w regionie.
W ramach projektu podjęliśmy różnorodne działania:
– zainicjowaliśmy rozwój 2 nowych i wzmacnialiśmy działania wcześniej powstałych kół gospodyń wiejskich – przeprowadziliśmy warsztaty edukacyjne, rękodzielnicze i artystyczne, konkursy i festyny, aby integrować członków KGW i promować ich działalność. Ponadto pomagaliśmy doradczo w różnych kwestiach formalnych związanych z powstaniem i prowadzeniem KGW;
– zainicjowaliśmy i wspieraliśmy sołtysów – poprzez spotkania informacyjno-integracyjne oraz poradnictwo specjalistyczne dla sołtysów i członków rad sołeckich udało nam się utworzyć nieformalne forum sołtysów gminy Braniewo, będące platformą współpracy dla sołectw;
– zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjno-doradcze oraz spotkania integracyjne dla osób starszych, które miały na celu wspieranie seniorów w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym;
– przeprowadziliśmy Młodzieżową Szkołę Liderów, która obejmowała spotkania informacyjno-integracyjne oraz warsztaty rozwoju kompetencji liderskich i menedżerskich dla młodzieży.
– zorganizowaliśmy też inicjatywy wolontariackie młodzieży oraz zlot młodzieżowych liderów;
– przeprowadziliśmy również konkurs na lokalne inicjatywy i zrealizowaliśmy trzy najlepsze pomysły.
Dodatkowo opracowaliśmy publikację upowszechniającą dobre praktyki wypracowane w ramach projektu oraz zorganizowaliśmy konferencje otwierającą i podsumowującą projekt, na których zaprezentowaliśmy osiągnięte rezultaty.
Dzięki spotkaniom, warsztatom i inicjatywom wolontariackim, 15 młodych osób zdobyło doświadczenie i umiejętności w zakresie liderowania oraz aktywności społecznej, a dzięki Zlotowi Młodzieżowych Liderów przyczyniliśmy się do integracji i wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi liderami z różnych środowisk. Nasze działania skierowane do seniorów przyczyniły się z kolei do integracji tej grupy. Ponadto w efekcie naszego projektu wsparliśmy 8, a 6 sołectw podpisało deklarację przystąpienia do nieformalnego forum sołtysów gminy Braniewo. Dodatkowo, dzięki strategiom rozwoju sołectw, podjęliśmy działania mające na celu poprawę warunków życia na wsi.
Dzięki udziałowi w projekcie łącznie prawie 100 osób zyskało nową wiedzę i kompetencje z zakresu partycypacji społecznej, a 200 osób zwiększyło swoją aktywność społeczną. To przełożyło się na wzmocnienie poczucia sprawczości i zaangażowania obywatelskiego w społeczności.