fbpx
Babska interwencja w obronie ludzkich praw kobiet
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Zielona Góra
Województwo (siedziba):
lubuskie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 30-09-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
66 492,84 EUR
Dotacja:
66 492,84 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
działania rzecznicze, priotytet - działania interwencyjne i pomocowe dla kobiet narażonych na przemoc, w tym przemoc domową i seksualną, wsparcie prawne, wsparcie psychologiczne
Grupy docelowe:
kobiety, osoby doświadczające przemocy

Projekt odpowiada na problem rosnącej przemocy ze względu na płeć oraz braku odpowiedniego wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w Lubuskiem. Od 2015 roku władze państwowe, w imię tzw. „walki z ideologią gender”, dążą do wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie jest realizowana rzetelnie, o czym świadczy choćby malejąca liczba wdrażanych procedur Niebieskich Kart, niska zgłaszalność przestępstw czy niekompetencja służb. Ciekawym przykładem zmian jest choćby „ustawa izolacyjna” umożliwiająca natychmiastowe usunięcie sprawcy przemocy z mieszkania – w pierwszych miesiącach od jej wejścia w życie zastosowano ją w Lubuskiem zaledwie w kilku przypadkach. Co więcej, z powodów politycznych, władze wstrzymały finansowanie części organizacji pozarządowych profesjonalnie pomagających kobietom doświadczającym przemocy.

Grantobiorca uzupełnił lukę w lokalnym systemie przeciwdziałania przemocy, zapewniając bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną osobom doświadczającym przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć. Dodatkowo opracowano informator prawny z opisami przepisów, wzorami pism, adresami punktów pomocowych, który został rozesłany do instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Łącznie wsparcie uzyskało 635 osób, głownie kobiet. W ramach projektu przeprowadzono dzień otwarty, spotkanie informacyjne i webinarium zwracające uwagę na problemy ofiar przemocy oraz na obowiązujące przepisy prawne, nawiązano kontakty z organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami jak OPSy, MOPSy, itd.
Z projektu skorzystały przede wszystkim kobiety i osoby doświadczające przemocy i dyskryminacji, które otrzymały pomoc interwencyjną oraz wsparcie w powrocie do równowagi po doświadczeniu przemocy. Lokalny system przeciwdziałania przemocy został usprawniony, zwiększyła się dostępność porad dla mieszkanek i mieszkańców województwa. Instytucje zajmujące się tą problematyką otrzymały merytoryczne wsparcie.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel