fbpx
BUDDY Polska
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-01-2022 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
19 384,28 EUR
Dotacja:
19 384,28 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, samoorganizacja / samopomoc
Grupy docelowe:
osoby chorujące, społeczeństwo

Projekt odpowiada na problem braku pozainstytucjonalnego, specjalistycznego wsparcia skierowanego do osób z nowo wykrytym zakażeniem HIV. W ostatnich latach w Polsce odnotowuje się wzrost zakażeń HIV – w 2023 r. wykryto ich ponad 2600. Podczas gdy w większości krajów świata liczba zakażeń systematycznie spada, w Polsce, a także większości krajów Europy Wschodniej i Azji Centralnej, obserwowany jest stały wzrost nowych przypadków HIV. Szacuje się, że w Polsce żyje około 20 tysięcy osób z HIV, z czego – według różnych szacunków – od 16 do 50% nie wie o swoim zakażeniu. Jednocześnie 16% osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia. Powodem niepodejmowania leczenia są m.in. strach przed ujawnieniem zakażenia przez personel medyczny, stygmatyzacja związana z zakażeniem HIV, obawa dotycząca efektów terapii, w tym potencjalnych skutków ubocznych i dalszego życia z wirusem, a także – w przypadku osób LGBT – obawy związane z ujawnieniem orientacji seksualnej. Tymczasem po diagnozie kluczowa jest szybka i pozwalająca zachować anonimowość interwencja budująca motywację do podjęcia i utrzymania leczenia, ułatwiająca poprawę stanu psychicznego, w tym oswojenie się z zakażeniem.

W ramach projektu zrealizowano program Buddy Polska. Podczas 2 lat trwania programu powstała społeczność 12 wolontariuszy, homo- i biseksualnych mężczyzn, żyjących z HIV od przynajmniej 2 lat. Wolontariusze – po wcześniejszym przygotowaniu i przeszkoleniu – udzielali wsparcia osobom z nowo wykrytym zakażeniem HIV. Wsparcie ukierunkowane było na poprawę jakości ich funkcjonowania psychicznego i rozpoczęcie leczenia. Wolontariusze korzystali z superwizji z certyfikowanym psychoterapeutą. Zdecydowana większość osób zgłaszających się po pomoc korzystała ze wsparcia w postaci spotkań “na żywo”, a około 20% – ze wsparcia online. Oferowana pomoc zamykała się najczęściej w cyklu 6-8 spotkań. Działaniom pomocowym towarzyszyła również kampania medialna, której celem było przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV.

W trakcie dwóch lat trwania projektu wsparcie otrzymało 150 osób z nowo wykrytym zakażeniem HIV. Podniosła się jakość życia tych osób, w krótkim czasie po diagnozie otrzymały one bowiem wsparcie psychologiczne, emocjonalne i informacyjne. Ważnym rezultatem było również podniesienie kompetencji samorzeczniczych wolontariuszy zaangażowanych w realizację projektu. Grantobiorca, dzięki zrealizowanym działaniom, odpowiedział na potrzebę osób z nowo wykrytym HIV, jaką jest szybka, bazująca na anonimowości i zaufaniu, interwencja.

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel