fbpx
Centrum Wsparcia i Mediacji
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-11-2021 - 31-01-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
71 727,47 EUR
Dotacja:
66 727,97 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania interwencyjne
Grupy docelowe:
bliscy, decydenci, profesjonaliści

Projekt dotyczył poszanowania praw dzieci do kontaktu z obojgiem rodziców oraz ochrony przed porwaniami rodzicielskimi. W 2018 r. zaszły niekorzystne zmiany prawne, które uniemożliwiają policji działania poszukiwawcze, a rodzicom – złożenie zawiadomienia o porwaniu dziecka. Niestety, sądy działają nieudolnie i opieszale, a wydanych orzeczeń często nie sposób wyegzekwować. Statystyki z kolei wskazują na rosnącą liczbę zgłoszonych porwań rodzicielskich. Sytuacja była szczególnie trudna w czasie pandemii – izolacja społeczna stała się narzędziem odcięcia dziecka od jednego z rodziców. Tymczasem oferta bezpłatnych mediacji rodzinnych jest skromna, a same mediacje bywają postrzegane przez skonfliktowane strony jako niepotrzebne i nieskuteczne.

W ramach projektu Grantobiorca stworzył ogólnopolskie zdalne Centrum Wsparcia i Mediacji dla rodzin zagrożonych sytuacją porwania rodzicielskiego. Przed powołaniem Centrum Grantobiorca przeprowadził analizę porównawczą systemu polskiego i norweskiego. W ramach Centrum prowadzono nie tylko mediacje, ale również działania strażnicze, interwencyjne oraz edukacyjne, podnoszące świadomość społeczną rodziców, opiekunów i opiekunek. Grantobiorca wydał dwa poradniki nt. porwań rodzicielskich (prawny i psychologiczny). Istotnym elementem projektu była międzynarodowa konferencja nt. porwań rodzicielskich dla osób pracujących na policji, w instytucjach opieki społecznej, sądach – pt. „Wsparcie psychologiczne, prawne i mediacja jako skuteczne narzędzie walki o dobro i prawa dziecka”.

Dzięki projektowi wzrosła świadomość rodziców nt. praw dziecka do kontaktu z obojgiem rodziców oraz konsekwencji, do których prowadzi alienacja rodzicielska. Prawie 300 osób otrzymało realne wsparcie w rozwiązaniu konfliktów z poszanowaniem praw i woli dzieci. Osoby pracujące z rodzinami w kryzysie opiekuńczym podniosły swoje kompetencje w zakresie wspierania skonfliktowanych rodziców oraz ich dzieci.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel