Na podstawie naszego doświadczenia i współpracy z aktywist(k)ami ekologicznymi z całej Polski zidentyfikowaliśmy szereg problemów związanych z niszczeniem i wycinaniem drzew. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2019 roku zwraca uwagę na coraz większe problemy w ochronie drzew w Polsce. Prawo nie zapewnia udziału obywateli i obywatelek w zarządzaniu zielenią, nie daje odpowiednich narzędzi egzekwowania prawa, nie przewiduje adekwatnych kar administracyjnych i możliwości skutecznego interweniowania w przypadkach łamania podstawowych zasad ochrony drzew oraz nie jest dostosowane do aktualnych standardów ochrony zieleni bazujących na badaniach naukowych o klimacie i środowisku.
Odpowiedzieliśmy na te problemy, budując trwałą i systemową współpracę aktywistów i aktywistek zajmujących się ochroną drzew w Polsce. Wspólnie stworzyliśmy pakiet koniecznych zmian prawnych prowadzących do realnej ochrony drzew oraz przeprowadziliśmy ogólnopolską kampanię społeczną o najważniejszych problemach i potrzebnych zmianach w tym zakresie. Zorganizowaliśmy cykl spotkań dla aktywistów/ek i liderów/ek ruchów ekologicznych w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska w zakresie barier i problemów w ochronie drzew oraz w celu ustalenia strategii działania na rzecz wdrożenia zmian. Włączyliśmy przedstawicieli/ki różnych grup zarówno na etapie konsultacji jak i realizacji – na przykład radnych i urzędników/czki czy lokalnych zarządców drzew, ponieważ to od nich obecnie zależy właściwa ochrona zieleni. Ze wsparciem prawników/czek i ekspertów/ek przygotowaliśmy projekty zmian ustaw i innych aktów regulujących zasady ochrony drzew.
Dzięki przeprowadzonym działaniom projektowym udało nam się zaangażować 120 osób do stworzenia trwałego oraz systemowego systemu współpracy. Są to osoby aktywne, rozproszone po całej Polsce, które działają lokalnie. Ponadto zostali oni wyposażeni w narzędzia do współpracy i wymiany doświadczeń nawet po zakończeniu projektu.