Jesteśmy jedyną organizacją działającą na terenie gminy Śmigiel (woj. wielkopolskie), która zrzesza wolontariuszy/ki, koordynuje działania społeczne i motywuje społeczność do aktywności obywatelskiej. Do tej pory mieliśmy jednak ograniczone możliwości, a dzięki projektowi dotarliśmy do wiejskich miejscowości gminy, gdzie zaangażowanie społeczne jest najniższe. Nasze badania i wywiady wskazywały na potrzebę zaangażowania mieszkańców/nek, między innymi seniorów, w działania społeczne. Osoby te mówiły jednak o braku odwagi, wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.
W ramach projektu stworzyliśmy Centrum Inicjatyw Społecznych, w którym zgromadziliśmy osoby i instytucje chętne do działania na rzecz lokalnego środowiska. Opracowaliśmy Program Aktywności Lokalnej, stworzyliśmy bazę wolontariuszy/ek i ofert wolontariackich oraz zatrudniliśmy mentora/kę do organizacji tej przestrzeni i wsparcia mieszkańców/nek w oddolnych inicjatywach. Zorganizowaliśmy tam cykl szkoleń i warsztatów m.in. o wolontariacie, partycypacji, tworzeniu oddolnych inicjatyw i współpracy z lokalnym środowiskiem. Wolontariusze/ki oraz zainteresowani mieszkańcy/ki gminy Śmigiel, tj. Śmigla, Bronikowa, Starej Przysieki Drugiej, Czacza, Spławia oraz Nietążkowa przeprowadzili lokalną diagnozę i zrealizowali 8 oddolnych inicjatyw na wybrane przez siebie tematy. Na koniec zorganizowaliśmy galę podsumowującą, na której odbyły się prezentacje o zrealizowanych pomysłach.
Zorganizowaliśmy także dwa wyjazdy studyjne do instytucji promujących aktywność obywatelską: do Fundacji Jesienny Uśmiech w Lesznie i do Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty w Poznaniu.
Partnerem projektu była Gmina Śmigiel, która wsparła nasz projekt finansowo. Wszystkie zaplanowane działania udało nam się zrealizować, jednak z powodu pandemii trochę w innej formie. Niektóre z planowanych warsztatów odbywały się zdalnie, a te stacjonarne w mniejszych grupach. Planowo projekt miał objąć 40 uczestników/czek, jednak liczba ta zwiększyła się finalnie do 120. Objęliśmy wsparciem mentora/ki 5 szkół. Osoby biorące udział w projekcie nabyły wiedzę z zakresu komunikacji, motywacji, partycypacji, organizowanie oddolnych zajęć oraz szeroko rozumianego wolontariatu, a Centrum Inicjatyw Społecznych nadal będzie prowadzić swoją działalność zgodnie z Programem Lokalnej Aktywności, który został sporządzony w ramach projektu.