fbpx
Dajemy Queerom siłę
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Szczecin
Województwo (siedziba):
zachodniopomorskie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
66 891,22 EUR
Dotacja:
57 803,00 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania edukacyjne, działania interwencyjne, działania interwencyjne i pomocowe dla osób lgbt+ narażonych na przemoc, w tym przemoc domową i seksualną
Grupy docelowe:
bliscy, LGBT+, społeczność lokalna

Projekt odpowiada na problem dyskryminacji i wykluczenia osób LGBT+ w Polsce. Wg raportów Agencji Praw Podstawowych UE oraz ILGA Europe Polska to dla osób LGBT+ najgorszy do życia kraj unijny. Od 2015 r. osoby te padają ofiarą społeczno-politycznych kampanii nienawiści i dehumanizacji. Aż 60% matek i 70% ojców odrzuca swoje dzieci LGBT+. 75% osób LGBT+ nie ujawnia swojej orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej. Aż 47% doświadczyło dyskryminacji, a 15% – przemocy ze względu na swą orientację/tożsamość. W tej drugie bardzo wysoki jest wskaźnik osób chorujących na depresję czy mających myśli samobójcze. W homofobiczne i transfobiczne kampanie zaangażowani byli politycy rządzącej do niedawna prawicy, w tym prezydent czy minister sprawiedliwości, rządząca większość, kościół i inne ultraprawicowe organizacje takie jak Ordo Iuris. Samorządy masowo ustawnawialy homofobiczne tzw. “strefy wolne od LGBT”, a szkoły – w obawie przed konsekwencjami ze strony władzy – nie prowadziły żadnych działań z obszaru edukacji seksualnej czy zdrowia reprodukcyjnego, nie oferowały też wsparcie młodzieży LGBT+.

Projekt “Dajemy Queerom siłę” polegał na wielopłaszczyznowej pracy na rzecz widoczności osób LGBT+ i podnoszenia świadomości społecznej nt. tych osób. Zorganizowano dwa Marsze Równości w Szczecinie, zainicjowano nowy, polsko-niemiecki marsz transgraniczny Gryfino-Mescherin, podjęto współpracę z Marszem w Koszalinie. Oferowano również bezpłatne wsparcie psychologiczne i specjalistyczne osobom LGBT+. Wsparcie otrzymali również rodzice dzieci LGBT+ w procesie akceptacji swojego dziecka. Zrealizowano cykl „Historie Miłosne”, który miał na celu pokazać lokalnej społeczności wkład osób LGBT+ w kulturę dwie edycje warsztatów sztuki dragu..

Projekt wpłynął na zwiększenie widoczności queerowych osób i na większą świadomość społeczeństwa nt. problemów, z którymi muszą się one mierzyć. Projekt też mocno zintegrował społeczność LGBT+ Szczecina i okolic. Z pomocy psychologicznej skorzystało 200 osób – młode i dorosłe osoby LGBT+, osoby transpłciowe w procesie tranzycji, rodziny osób LGBT+. Osoby uczestniczące w Marszach Równości – mieszkańcy i mieszkanki Szczecina, Gryfina, Mescherina (marsz transgraniczny), Koszalina – a także społeczność lokalna powiatów województwa zachodniopomorskiego z roku na rok liczniej brały udział w organizowanych przez Grantobiorcę wydarzeniach kulturalnych, społecznych i edukacyjnych. Grantobiorcy udało się nawiązać kontakt z instytucjami (zarówno samorządowymi jak i prywatnymi), które są gotowe do dalszych działań i współpracy.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel