fbpx
Dbaj o siebie mądrze!
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 30-09-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
38 013,06 EUR
Dotacja:
37 973,21 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
poradnictwo, samorzecznictwo, wsparcie psychologiczne
Grupy docelowe:
bliscy, młodzież, osoby chorujące

Projekt odpowiada na problem braku wsparcia młodzieży doświadczającej kryzysów psychicznych Badania przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w 2018 roku wskazują, że około 20% warszawskiej młodzieży wymaga wsparcia lub interwencji, a co dziesiąty nastolatek ma myśli samobójcze. Problem się nasila, tymczasem polska psychiatria dziecięca jest w głębokim kryzysie. Brakuje lekarzy i lekarek oraz odpowiednich środków finansowych, na Mazowszu zamykane są kolejne oddziały psychiatryczne dla młodzieży. Wciąż niewiele jest miejsc, gdzie młodzież może skorzystać z pomocy („Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym u dzieci i młodzieży”, NIK). Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę w poradni zdrowia psychicznego dla młodzieży wynosi na Mazowszu 3 miesiące; oczekiwanie na regularną pomoc jest jeszcze dłuższe (NFZ, 2019). Co więcej, młodzież często spotyka się z brakiem życzliwości dorosłych albo brakiem ich wiedzy jak pomóc w sytuacji, gdy tej pomocy potrzebuje.

W ramach projektu przygotowano szereg działań kompleksowo wspierających młodzież doświadczającą kryzysów i chorób psychicznych. Młodzież brała udział w regularnych spotkaniach grupy terapeutycznej, gdzie pracowano z depresją i zaburzeniami lękowymi, a także w treningu uważności (3 grupy), który wspierał proces zdrowienia. W grupie terapeutycznej, która spotykała się regularnie przez ponad 1,5 roku, wzięło udział łącznie 16 młodych osób. Powstała też samorzecznicza grupa wsparcia i aktywności “Wzmocnienie”, która stała się okazją do spotkania dla osób przechodzących przez kryzysy psychiczne i przestrzenią samorzecznictwa. Grupa opracowała koncepcję kampanii społecznej i pracowała nad materiałami informacyjnymi. W ramach kampanii powstały plakaty, animacja i handbook z ćwiczeniami dla rodziców. Materiały rozesłano do ok. 1000 szkół w całej Polsce. Rodzicom zaoferowano udział w warsztatach pn. „Wiem i rozumiem, więc wspieram” (3 grupy).

Dzięki kilkustopniowym działaniom młodzież miała możliwość przepracowania swoich trudności oraz utrwalenia efektów leczniczych, a także zawiązania sieci wsparcia społecznego. Osoby korzystające z terapii i warsztatów rozwinęły swoje kompetencje osobiste i społeczne, a także rozpoczęły działania samorzecznicze. Wśród uczestników i uczestniczek projektu wzrosło poczucie własnej wartości oraz wpływu na siebie i swoje otoczenie. Warsztaty dla rodziców wspierały ten proces – rozumiejące środowisko rodzinne i społeczne są czynnikami kluczowymi dla zdrowienia. Adresaci i adresatki kampanii – młodzież w wieku 16-19 lat, rodzice nastolatków i nastolatek oraz kadra szkół ponadpodstawowych – podnieśli/ły swoją wiedzę nt. chorób psychicznych wśród młodzieży.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel