Według Gminnego Programu Rewitalizacji gminy Wieniawa (woj. mazowieckie), w gminie tej występują problemy zanieczyszczenia powietrza, niskiej świadomości ekologicznej mieszkańców/nek oraz niewłaściwego gospodarowania odpadów, w tym ich segregacji.
Odpowiemy na te problemy tworząc w Wieniawie Młodzieżową Radę, która będzie aktywnie angażować się w działania na rzecz środowiska i tworzenie przyjaznej ludziom i przyrodzie przestrzeni na terenie gminy. Włączanie młodzieży w ten rodzaj aktywności oraz w lokalną politykę samorządową to – według nas – ważna część budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przygotujemy szereg warsztatów i wydarzeń edukacyjnych o ekologii, używaniu sztuki w projektach społecznych, podstawach wiedzy obywatelskiej i zabieraniu głosu w debacie publicznej w ważnych dla nas tematach. Przeprowadzimy interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne o lokalnych zasobach przyrodniczych, relacji człowieka z naturą oraz o zmianach klimatu. Zorganizujemy spotkania ze specjalist(k)ami aktywizmu ekologicznego oraz z Młodzieżową Radą Miasta Poznania, która opowie nam o swoich działaniach. Wspólnie z młodzieżą stworzymy w Wieniawie nowe, przyjazne mieszkańcom i środowisku miejsca – hotel dla owadów, miododajną łąkę czy eko-mural. Przygotujemy i zamontujemy tablice informujące o gatunkach zwierząt żyjących w bliskim sąsiedztwie człowieka, które utworzą przyrodniczą ścieżkę edukacyjną. Opracujemy podręcznik „”Dobre Sąsiedztwo”” o przydatnych praktykach w działalności społecznej w małych gminach.
Partnerami projektu są: jedyna szkoła na terenie gminy – Publiczna Szkoła Podstawowa z Klasami Sportowymi im. Jana Kochanowskiego, dzięki której dotrzemy do zainteresowanej działaniami młodzieży, Urząd Gminy w Wieniawie, który umożliwi stworzenie Młodzieżowej Rady Gminy oraz Fundacja WWF, która wesprze nas merytorycznie w temacie edukacji ekologicznej.