Z badania dr. Marzeny Cypryańskiej-Nezlek „Wyzwania i zagrożenia pracy w NGO i nieformalnych ruchach społecznych” przeprowadzonego w 2020 roku wynika, że ok. 38% osób czuje się (często lub bardzo często) wypalona w swojej pracy. 39% uczestników/czek badania ma poczucie, że są bezsilni w zderzeniu z systemem, administracją, biernością społeczną, a tylko 16% zostało przeszkolonych z tego jak radzić sobie z zagrożeniami związanymi z ich pracą. Widzimy, że nasze dotychczasowe działania są niewystarczające i chcemy zrobić więcej.
Zaczniemy od analizy obecnych rozwiązań prawnych i zaleceń dotyczących zdrowia psychicznego oraz dobrych praktyk dotyczących prewencji wypalenia zawodowego i aktywistycznego na świecie i w Polsce. Następnie wspólnie z aktywistkami i aktywistami przygotujemy scenariusze wprowadzania zmian, np. poprzez petycje, konsultacje społeczne, dostęp do informacji publicznej, działania monitoringowe i rzecznicze. Razem wypracujemy także propozycje zmian w prawie i funkcjonowaniu organizacji, które zapobiegałyby wypaleniu aktywistycznemu i kryzysom zdrowia psychicznego oraz odpowiadałyby na pojawiające się konflikty w zespołach.
Ponadto zorganizujemy cykl szkoleń dla uczestników/czek o działaniach antyprzemocowych, wypaleniu, kryzysach zdrowia psychicznego, pracy z konfliktem i oddziaływaniem na prawo. Na podstawie zebranych materiałów i konsultacjami z działaczami i działaczkami stworzymy podręcznik dla osób działających w organizacjach pozarządowych i nieformalnych ruchach społecznych o wyzwaniach i szansach w zaangażowaniu społecznym i aktywności obywatelskiej.