fbpx
Dziewczyny budują
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Sędziszów Małopolski
Województwo (siedziba):
podkarpackie
Partnerzy:
Norsensus Mediaforum, Oslo, Norwegia
Okres realizacji:
01-12-2021 - 31-01-2023
Status:
w realizacji
Koszt projektu:
67 789,00 EUR
Dotacja:
67 789,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania edukacyjne
Grupy docelowe:
kobiety, młodzież, nauczyciele

Projekt odpowiada na problem dyskryminacji i przemocy wobec dziewczyn w powiatach lubaczowskim i ropczycko-sędziszowskim na Podkarpaciu. Stereotypy płciowe oraz tradycyjny podział ról są tu wciąż powszechne i mocno zakorzenione. Dostęp do władzy mają przede wszystkim mężczyźni – w radach sołeckich i gminnych zasiada tylko 10,3 % kobiet. Jedna z gmin przyjęła homofobiczną ”Deklarację przeciwko ideologii LGBT”, a repertuar kin cenzurowany jest przez prawicowe władze. W szkołach promuje się konserwatywne poglądy oparte na katolickim podejściu do płci i seksualności.
W ramach projektu edukatorki i edukatorzy wezmą udział w wizycie studyjnej do doświadczonej organizacji równościowej i warsztatach antydyskryminacyjnych, a następnie w 4 zespołach przygotują działania dla swoich społeczności. Nastolatki z każdego z dwóch powiatów będą uczestniczyć w warsztatach antydyskryminacyjnych i herstorycznych a także pojadą na obóz, podczas którego będą uczyły się asertywności, współpracy, storytellingu oraz tworzenia kampanii antydyskryminacyjnych. Grantobiorca planuje zaangażować uczestniczki projektu w proces stworzenia i przeprowadzenia lokalnej kampanii społecznej mającej przełamywać stereotypy płciowe.
Z działań skorzystają przede wszystkim 24 nastolatki, a także edukatorzy i edukatorki. Dziewczyny zostaną wzmocnione i uodpornione na stereotypowe treści. Podniesie się świadomość społeczna nt. wpływu stereotypów płciowych na wybory i życie dziewczyn i kobiet oraz wzrosną kompetencje reagowania na przemoc i dyskryminację ze względu na płeć.
Partnerem w projekcie jest norweska organizacja NorSensus Mediaforum, która wesprze Grantobiorcę m.in. w przygotowani kampanii, a także podzieli się dobrymi praktykami w zakresie promowania równości płci wśród młodych osób.

Print Friendly, PDF & Email
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel