Naszym projektem staraliśmy się odpowiedzieć na szereg istotnych wyzwań i problemów społecznych związanych z ochroną środowiska naturalnego oraz społeczną partycypacją w procesach decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego i gospodarki leśnej.
Widzieliśmy niezaspokojoną do tej pory potrzebę wsparcia merytorycznego i organizacyjnego dla osób i organizacji zaangażowanych w interwencje na rzecz ochrony środowiska. Wsparcie to potrzebne było szczególnie w kontekście wzmożonych działań gospodarczych, które mogły negatywnie wpływać na środowisko. Przykłady interwencji, takie jak walka o ochronę cennych ekosystemów czy protesty przeciwko inwestycjom zagrażającym bioróżnorodności, wskazują na potrzebę skutecznego wsparcia dla takich działań.
Osoby chcące zaangażować się w ochronę przyrody potrzebowały informacji oraz narzędzi do skutecznego działania
Nasz projekt był również reakcją na konkretne zagrożenia środowiskowe, takie jak planowane inwestycje infrastrukturalne czy działania gospodarcze szkodliwe dla przyrody.
Centralnym elementem projektu było uruchomienie Punktu Interwencyjnego, który służył jako miejsce kontaktu dla osób zainteresowanych podejmowaniem interwencji na rzecz ochrony środowiska. Punkt ten udzielał merytorycznego wsparcia oraz doradztwa prawno-proceduralnego w kwestiach związanych z interwencjami. Skontaktowało się z nim wielu aktywistów, a efektem było podjęcie szeregu działań interwencyjnych, takich jak przeciwdziałanie wycince drzew czy interwencje w sprawach dotyczących zanieczyszczeń wód.
Zrealizowano także 13 wyjazdów interwencyjnych, podczas których podejmowaliśmy konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. W ramach tych wyjazdów, m.in. tworzyliśmy razem z uczestnikami mapy drzew dziuplastych, braliśmy też udział w spotkaniach dotyczących zanieczyszczeń rzek oraz kontroli nadzoru nad polowaniami w obszarach chronionych.
Stworzyliśmy i prowadziliśmy serwis internetowy, który pełnił funkcję źródła informacji oraz porad dla osób zainteresowanych działaniami na rzecz ochrony środowiska. Serwis ten zawierał m.in. poradniki jak interweniować oraz jak bronić lasów.
Przeprowadzilismy też szereg konsultacji z ekspertami z różnych dziedzin, takimi jak prawnicy czy specjaliści od ochrony środowiska. Ekspertyzy te były wykorzystywane w działaniach interwencyjnych oraz w przygotowywaniu dokumentów urzędowych i sądowych.
Zorganizowano spotkania robocze oraz warsztaty, które miały na celu podnoszenie świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska. Tematyka szkoleń obejmowała m.in. wprowadzenie Stref Czystego Transportu oraz metody ochrony drzew i zieleni w miastach.
Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy kampanie społeczne: Przeprowadzono trzy kampanie społeczne: „Jak interweniować?”, „Akcja Czysta Odra” oraz „Manifest Leśny”. Kampanie te miały na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska oraz mobilizację społeczności lokalnych do aktywnego działania. Manifest Leśny, który zawierał postulaty dotyczące ochrony lasów i zarządzania nimi stał się ważnym narzędziem w kampanii społecznej oraz przyciągnął uwagę mediów i polityków.
Grupy odbiorców projektu obejmowały szerokie spektrum społeczności, począwszy od osób indywidualnych, poprzez organizacje pozarządowe, media lokalne i regionalne, aż po instytucje akademickie i eksperckie.
Dzięki projektowi udało nam się zachęcić uczestników do przełamania lęku przed aktywnością na rzecz środowiska oraz doprowadzić do ich poczucia sprawczości oraz współdziałania dla wspólnego dobra. Dzięki zaangażowaniu wielu osób prywatnych oraz przedstawicieli organizacji, udało nam się skontaktować ze znacznie szerszym gronem osób, co zaowocowało włączeniem ich w działania interwencyjne i systemowe na większą skalę.
Wzrosła także wiedza i umiejętności obywateli i grup podejmujących interwencje środowiskowe. Dzięki szkoleniom oraz stworzonym poradnikom i opisom interwencji, wiedza na temat sposobu działania w obronie środowiska stała się bardziej dostępna i zrozumiała dla szerszego grona osób.
Projekt spowodował również zwiększone zainteresowanie tematyką obywatelskich interwencji na rzecz ochrony środowiska wśród mediów lokalnych i regionalnych, co przyczyniło się do zwiększenia świadomości społecznej na temat problemów ekologicznych.