fbpx
Fasty, moja miłość
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
Białystok
Województwo (siedziba):
podlaskie
Partnerzy:
Okres realizacji:
01-01-2021 - 30-06-2022
Status:
w realizacji
Koszt projektu:
29 400,00 EUR
Dotacja:
29 400,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), działania artystyczne, działania edukacyjne
Grupy docelowe:
społeczność lokalna

Zaangażujemy mieszkańców/nki Białegostoku w pielęgnowanie pamięci o dziedzictwie włókienniczym i wzorniczym w naszym mieście oraz współczesne wykorzystanie tej spuścizny.

Od XIX w. Białystok był znany z szybko rozwijających się fabryk i przemysłu, głównie włókienniczego. Teraz, wiele takich budynków wciąż istnieje w przestrzeni miasta, ale mało osób pamięta o ich historii. Istnieje mało materiałów dokumentujących czasy funkcjonowania tych fabryk, a osób, które pamiętają te czasy jest niewiele. Chcemy ożywić tę pamięć o mieście i włączyć ją we współczesne postrzeganie Białegostoku.

Zaplanowane w ramach projektu działania mają przybliżyć historię Fast – trzeciego co do wielkości kombinatu włókienniczego w PRL oraz losy jej pracownic/ków. Nasza Fundacja ma kontakt z grupą osób, które dawniej tam pracowały. Spiszemy ich wspomnienia i opowieści, zbierzemy fotografie i stworzymy wystawę o ich doświadczeniach. Liczymy, że wiele Białostoczan/ek odwiedzi wystawę, która da im nową perspektywę na historię miasta i fabryki Fast. Dla mieszkańców/ek miasta zorganizujemy spacery badawcze i historyczne oraz warsztaty artystyczne. Dodatkowo zorganizujemy wyjazd studyjny do miejsc w Polsce związanych z tradycją włókienniczą.

Nasz Partner – Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok – jest doświadczony w prowadzeniu warsztatów, organizacji wystaw i tworzeniu publikacji związanych z zachowywaniem dziedzictwa kulturowego regionu. W działaniach tych często współpracował z lokalnymi społecznościami. Wesprze nas w prowadzeniu wywiadów, dokumentami oraz zajmie się organizacją wystawy i warsztatów.

Print Friendly, PDF & Email

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Content | Menu | Access panel