Projekt odpowiada na problem braku wystarczającej reprezentacji osób Głuchych w gremiach zajmujących się ich sprawami. W Polsce żyje co najmniej 40 tys. osób Głuchych, które komunikują się polskim językiem migowym (Rzecznik Praw Obywatelskich). W zdecydowanej większości są one reprezentowane przez osoby słyszące lub słabosłyszące. Na konferencjach dotyczących niepełnosprawności lub dostępności nie widać osób posługujących się PJM. Problemem jest również brak wykwalifikowanych tłumaczy i tłumaczek PJM. Osoby Głuche zazwyczaj nie są decyzyjne w organizacjach społecznych, które działają na rzecz tej grupy – w Polskiej Radzie Języka Migowego także stanowią mniejszość. Słyszący decydenci nie posługują się PJM lub posługują się nim na podstawowym poziomie, co sprzyja odsuwaniu Głuchych od zadań czy wyręczaniu ich przez osoby słyszące (asystentów), a to z kolei przekłada się na brak samodzielności, sprawczości czy wpływu.
W ramach projektu zainicjowano sieć kilkunastu Głuchych działaczy i działaczek posługujących się PJM – liderów środowiska z całej Polski. Utworzono Radę Głuchych, która samodzielnie dokonała audytu dostępności różnych obszarów życia, testowała aktualnie istniejące rozwiązania dla osób Głuchych, wskazała bariery prawne i przygotowała rekomendacje rozwiązań. Rada zajęła się także opiniowaniem działań prowadzonych przez różne instytucje na rzecz Głuchych i zgłaszaniem potrzeb, opiniowaniem projektów ustaw, udziałem w ogłaszanych konsultacjach społecznych. Przygotowano i opracowano 11 wniosków w formie uchwał (m.in. ws. standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, ws. dostępności Systemu Ostrzegania i Informowania, ws. sposobu działania Centrum Komunikacyjnego, ws. wykorzystywania zaświadczeń lekarskich przy ubieganiu się o dofinansowanie do tłumaczenia PJM). Powstał również raport z monitoringu zawierający wyniki przeglądu ustawodawstwa w Polsce oraz audytu przeprowadzonego przez Radę.
Projekt stanowił istotny krok w kierunku wzmocnienia głosu i wpływu społeczności Głuchych na decyzje dotyczące ich życia. Dzięki zaangażowaniu osób Głuchych jako samorzeczników – liderów swojej społeczności – udało się skutecznie zidentyfikować oraz zaproponować rozwiązania najważniejszych problemów, z jakimi boryka się ta grupa społeczna. Ważnym efektem pracy Rady Głuchych było powstanie 11 wniosków w formie uchwał, a także liczne i aktywne uczestnictwo w różnych konsultacjach społecznych i konferencjach. Tłumaczenie raportu na PJM stanowi istotny krok w kierunku eliminacji barier komunikacyjnych oraz promowania równości dostępu do informacji dla osób Głuchych. Ważnym rezultatem projektu jest większa widoczność, niezależność oraz wzrost poczucia sprawczości członków Rady Głuchych.