Projekt odpowiada na problem wykluczenia oraz stygmatyzacji osób doświadczających kryzysu psychicznego w województwie świętokrzyskim. W 2011 r. województwo to należało do regionów o najwyższym wskaźniku występowania zaburzeń psychicznych w populacji w wieku 18-64 lata – odsetek ten stanowił aż 27,8% (EZOP). Liczba osób objętych opieką psychiatryczną w powiecie kieleckim wyniosła w 2015 r. 9885 osób, a w 2016 r. – 11185, co stanowiło 5,4% liczby mieszkańców powiatu. Osoby w kryzysie i po kryzysie zdrowia psychicznego, z uwagi na chorobę i/lub brak akceptacji otoczenia, pozostają wyłączone z życia społecznego i zawodowego na wiele miesięcy, a nawet lat, pomimo swego potencjału. Poważnym problemem jest niski poziom świadomości otoczenia nt. chorób psychicznych oraz stygmatyzacja i autostygmatyzacja, marginalizacja i izolacja osób chorujących psychicznie. Stanowi to dodatkowe źródło trudności w pełnieniu ról społecznych i przeszkodę w uzyskaniu adekwatnego wsparcia w procesie zdrowienia.
W ramach projektu opracowano i zrealizowano “Modelowy system wsparcia osób w kryzysie i po kryzysie zdrowia psychicznego”. Przygotowano i przeprowadzono cykl szkoleń dla 13 osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego przygotowujących je do roli samorzeczników i samorzeczniczek. Program obejmował warsztaty rozwijające znajomość własnych praw, kompetencje komunikacyjne oraz liderskie, spotkania integracyjne, wymianę doświadczeń oraz prowadzenia działań rzeczniczych. Uczestnikom i uczestniczkom programu zapewniono indywidualne wsparcie w postaci konsultacji psychologicznych, prawnych, a także pomoc w obszarze wystąpień publicznych i współpracy z mediami. Przeprowadzono szkolenie przygotowujące do roli asystenta/asystentki zdrowienia. Zainicjowano budowanie sieci wsparcia poprzez organizację wyjazdu edukacyjnego dla osób w kryzysie i ich bliskich. Powstało 10 zespołów kryzysowych zapewniających szybką pomoc we wczesnej fazie kryzysu. Powołano również lokalną koalicję na rzecz zdrowia psychicznego – partnerstwo łączące najważniejsze osoby i instytucje działające na rzecz osób w kryzysie zdrowia psychicznego w powiecie kieleckim, tj. OPS, MOPR, służbę zdrowia, domy kultury, organizacje pozarządowe, samorzeczników i samorzeczniczki, asystentów i asystentki zdrowienia. Koalicja opracowała rekomendacje dotyczące lokalnej polityki wspierania osób w kryzysie.
Dzięki projektowi udało się wdrożyć modelowy system wsparcia osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Osoby chorujące psychicznie otrzymały konkretne wsparcie interwencyjne oraz rozwinęły swoje kompetencje niezbędne do pełnienia roli samorzeczników i samorzeczniczek. Wsparciem bezpośrednim objęto 25 osób. Projekt przyczynił się nie tylko do wzrostu kwalifikacji i kompetencji uczestników i uczestniczek, poprawy ich zdrowia psychicznego, ale również do rozwoju współpracy międzysektorowej oraz przeciwdziałania stygmatyzacji osób w kryzysie zdrowia psychicznego w województwie świętokrzyskim.