fbpx
Inkluzywna edukacja medyczna
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 01-01-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
5 502,45 EUR
Dotacja:
5 499,00 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania informacyjne
Grupy docelowe:
LGBT+, społeczeństwo

Projekt odpowiada na problem wykluczenia i dyskryminacji osób LGBT+ w ochronie zdrowia. Brak wiedzy oraz uprzedzenia wśród personelu medycznego prowadzą do naruszeń praw pacjentów i pacjentek LGBT+. Przykładami takich dyskryminacyjnych praktyk są m.in. wykluczenie mężczyzn homoseksualnych z grona krwiodawców czy dawców szpiku kostnego, zmuszanie pacjentów i pacjentek LGBT+ do wykonania testu na HIV czy ujawnianie informacji o ich orientacji seksualnej. Kobiety nieheteronormatywne mają utrudniony dostęp do technik wspomaganego rozrodu, doświadczają trudności w opiece okołoporodowej, nie są kierowane na badania cytologiczne. Dużego dyskomfortu i stresu doświadczają zwłaszcza osoby transpłciowe – utrudnia się im dostęp do procesu tranzycji, używa nieprawidłowego imienia i zaimków.

W ramach projektu Grantobiorca zorganizował kilkudniowe ogólnopolskie warsztaty dla 33 studentów i studentek kierunków medycznych z zakresu zdrowia, praw reprodukcyjnych i seksualnych, potrzeb zdrowotnych osób LGBT+ oraz języka inkluzywnego. Lokalne oddziały Grantobiorcy przeprowadziły również szkolenia dla osób z organizacji queerowych nt. profilaktyki zdrowia, zasad samobadania, infekcji przenoszonych drogą płciową, zdrowia psychicznego oraz prawa pacjentów i pacjentek LGBT+. Grantobiorca wziął udział w czterech Marszach Równości, podczas których prowadził edukację z zakresu profilaktyki zdrowia osób LGBT+.

Z projektu skorzystały przede wszystkim osoby studiujące na kierunkach medycznych oraz osoby LGBT+. Podniosła się ich świadomość nt. profilaktyki zdrowotnej i praw pacjentów i pacjentek, a także wzrósł komfort związany z korzystaniem z pomocy medycznej. Osoby studiujące na kierunkach medycznych rozwinęły swoje kompetencje w zakresie potrzeb i pracy z pacjentami i pacjentkami LGBT+.

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel