Według diagnozy potrzeb mieszkańców i mieszkanek, przeprowadzonej w Gdańsku, dzielnica, w której realizowaliśmy działania, zmagała się z problemami takimi jak: ubóstwo, wysoki wskaźnik przestępczości, większy niż średni w mieście odsetek osób bezrobotnych, znaczny odsetek uczniów niepromowanych do kolejnej klasy, znaczna liczba osób starszych. Z naszej analizy wynikało, że dodatkowym problemem była niewystarczająca infrastruktura społeczna na tym obszarze – brak instytucji kulturalno-edukacyjnych, miejsc spotkań czy ofert spędzania wolnego czasu.
Odpowiedzieliśmy na te problemy poprzez stworzenie Klubu Sąsiedzkiego Chełm – lokalnego miejsca aktywności społecznej. We współpracy z osobami mieszkającymi w dzielnicy zorganizowaliśmy serię zajęć, spotkań, warsztatów i wydarzeń. Zaangażowaliśmy lokalnych liderów i liderki do prowadzenia 38 zajęć sąsiedzkich, gdzie osoby mieszkające w tej dzielnicy mogły same zorganizować spotkania i podzielić się własną wiedzą z innymi. Wspieraliśmy inicjatywy oddolne – mieszkańcy mogli zgłaszać własne pomysły na działania dotyczące swojego otoczenia, które my wsparliśmy merytorycznie, organizacyjnie i w niektórych przypadkach finansowo. Otworzyliśmy punkt informacyjno-doradczy, gdzie osoby z tej dzielnicy mogli podzielić się swoimi problemami i dowiedzieć się o możliwym wsparciu. Na zakończenie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt, a jako że było to tuż przed świętami Bożego Narodzenia, to seniorki i seniorzy przygotowali Jasełka. Na to spotkanie zostały zaproszone także osoby i dzieci z Ukrainy.
Jednym z partnerów projektu była organizacja Fremtenkt AS z Norwegii, która zajmuje się podobną działalnością. Zorganizowaliśmy dwie wizyty studyjne – w Polsce i Norwegii, żeby wymienić się doświadczeniami i praktykami pracy z lokalną społecznością. Dwoma pozostałymi partnerami byli: Rada Dzielnicy Chełm oraz Klub Seniora Wzgórze Radości. Dzięki współpracy z nimi stworzyliśmy lepszą sieć wsparcia aktywności społecznej w dzielnicy, zwiększyliśmy trwałość naszych działań, dotarliśmy do większej liczby osób i wzbogaciliśmy ofertę naszego centrum.
Z ewaluacji wiemy, że mieszkańcy i mieszkanki Chełma stali się bardziej aktywni, a także chętniej angażują się w nowe działania i inicjatywy, dotyczące ich miejsca zamieszkania. Ponadto nawiązaliśmy kontakt z Asane Kulturhus z Norwegii, który skupia senioralną grupę teatralną. Mamy już zaplanowane z nim kolejne spotkania w przyszłości, na których wymieniamy się swoimi doświadczeniami.