Instytut Spraw Publicznych (ISP) jest niezależnym ośrodkiem badawczo-analitycznym. Od 25 lat odgrywa znaczącą rolę w debacie publicznej i w sektorze obywatelskim. Działania Instytutu dotyczą takich obszarów jak demokracja, dobre rządzenie, społeczeństwo obywatelskie; integracja europejska; polityka społeczna, polityka migracyjna i integracyjna; polityka klimatyczna i zrównoważony rozwój; równość płci. Do najważniejszych działań Instytutu w ostatnich latach należą m.in. badania i publiczna debata nt. zagrożeń dla dalszego członkostwa Polski w UE oraz sposobów przeciwdziałania narracjom antyeuropejskim, publikacje i międzynarodowe debaty o stanie demokracji i praworządności w UE w ramach sieci European Policy Institutes Network. Od 15 lat ISP przygotowuje dla USAID coroczne raporty “Indeks Stabilności Sektora Organizacji Obywatelskich w Polsce” i prowadzi w oparciu o ten materiał działania rzecznicze. Rekomendacje Instytutu przyczyniły się do uruchomienia przez USAID w 2022 nowego programu wspierającego społeczeństwo obywatelskie w Europie Śr.-Wsch.
W ramach dotacji instytucjonalnej ISP powołało Centrum Konstytucjonalizmu i Kultury Prawnej (CKiKP), które przygotowało „Raport o stanie demokracji w Polsce”, 5 raportów z monitoringu prawa i zmian legislacyjnych, 8 policy papers. Centrum zorganizowało 10 seminariów dla organizacji obywatelskich zajmujących się kwestiami praworządności, praw człowieka i demokracji oraz 4 spotkania na temat praworządności dla lokalnych organizacji społecznych i aktywistów obywatelskich (w Białymstoku, Łodzi, Katowicach i Poznaniu). We współpracy z innymi organizacjami CKiKP przygotowało założenia dotyczące zmian do ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Została także opracowana strategia komunikacji dla całej organizacji.
Główne rezultaty dotacji instytucjonalnej to ugruntowanie pozycji CKiKP jako ważnego ośrodka eksperckiego i edukacyjnego pracującego na rzecz przywrócenia praworządności w Polsce oraz zintensyfikowanie oddziaływania ISP na opinię publiczną (w tym 58% wzrost wystąpień, artykułów i cytowani w mediach tradycyjnych).