Celem naszego projektu była integracja, aktywizacja i edukacja społeczności trzech lokalnych podolsztyńskich gmin (woj. warmińsko-mazurskie). Założeniem było stworzenie miejsca integracji pomiędzy napływowymi a “starymi” mieszkańcami tych terenów. Integracja ta jest wyzwaniem, ponieważ osoby przesiedlające się z miast do mniejszych miejscowości, mają tendencję do izolacji oraz braku zaangażowania w społeczność lokalną. Zdarza się, że również społeczność lokalna jest uprzedzona do napływowej i mogą pojawia się konflikty bądź nieporozumienia.
W ramach projektu założyliśmy 14 niewielkich, podmiejskich ogrodów społecznych. Zakładaliśmy je wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami wsi, z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, klubami seniora, kołami gospodyń wiejskich. Działania były ukierunkowane na współpracę i łączenie lokalnych społeczności z tego samego terenu, a pochodzących z często skrajnych środowisk. W projekcie zaangażowaliśmy ponad 100 podmiotów zewnętrznych. W ciągu dwóch lat trwania projektu przeprowadziliśmy ponad 70 różnych aktywności (warsztatów, wystaw, spotkań informacyjnych itp.) dla ponad 3000 osób w kontakcie bezpośrednim. W ramach wizyt studyjnych odwiedziliśmy nordyckie ogrody społeczne na Islandii i w Norwegii i założyliśmy ogród społeczny pod kołem podbiegunowym w Nesnie (Norwegia). Zorganizowaliśmy też warsztaty ogrodnicze w ogrodach przyszkolnych.
Przeprowadziliśmy również kampanię społeczną, która dotarła do ponad 300 tys. odbiorów internetu i ponad 3 tys. odbiorców w kontakcie bezpośrednim. Udzieliliśmy 30 wywiadów radiowych, 3 telewizyjnych i 16 w prasowych. Opracowaliśmy także 12 filmów edukacyjnych.
Wśród uczestników warsztatów ogrodniczych przeprowadziliśmy badania ankietowe. 77% zadeklarowało zwiększenie świadomości ekologicznej i estetycznej, a 85% potwierdziło nabycie dobrych nawyków i umiejętności ogrodniczych. Jednak w projekcie to nie ogrody były najważniejsze. Dużo ważniejszy był proces ich tworzenia i umiejętności, jakie zdobyli uczestnicy i uczestniczki projektu. Jeszcze ważniejsze były relacje jakie nawiązały się między nimi. Projekt pozwolił na nawiązanie dialogu pomiędzy grupami społecznymi o różnych poglądach w zakresie potrzeby ochrony środowiska oraz wpłynął na załagodzenie konfliktów wiejskich. Zmieniło się również nastawienie społeczności lokalnej do napływowej, a obie zaangażowany się w tworzenie ogrodów społecznych.