Projekt dotyczy problemu braku systemowego wsparcia kobiet w czasie opieki okołoporodowej i laktacyjnej w Polsce. Ponad połowa matek przestaje karmić naturalnie w pierwszych 6 tygodniach po porodzie. Decyzje o zaprzestaniu karmienia piersią są często podyktowane brakiem wiedzy i wsparcia w ramach opieki gwarantowanej przez NFZ. Aż 45% matek, które zgłosiły problem niedoboru mleka pediatrze, uzyskało zalecenie dokarmiania mieszanką. Matki przyjmujące leki często dostają zalecenie odstawienia karmienia, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby. Z kolei kobiety długokarmiące piersią spotykają się z krytycznymi uwagami w gabinetach lekarskich. Oznacza to, że personel medyczny nie tylko nie posiada aktualnej wiedzy nt. laktacji oraz leczenia kobiet karmiących, ale kieruje się stereotypami, udzielając porad medycznych.
W ramach projektu Grantobiorca przeprowadzi monitoring jakości opieki okołoporodowej, w szczególności opieki laktacyjnej, na podstawie informacji od NFZ oraz doświadczeń kobiet po porodach. Wyniki monitoringu zostaną opisane w raporcie. Kilka kobiet otrzyma pomoc prawną w dochodzeniu swoich praw. Grantobiorca zorganizuje również 24 webinary dla rodziców oraz wykłady dla studentów i studentek kierunków medycznych nt. opieki okołoporodowej, praw pacjentek, laktacji, etc. Równolegle Grantobiorca będzie prowadził kampanię informacyjną w Internecie. Przygotuje również petycję do Ministerstwa Zdrowia z postulatami zmian, m. in. na rzecz refundowanej specjalistycznej porady laktacyjnej oraz realnej implementacji Standardów Opieki Okołoporodowej.
Z projektu skorzystają przede wszystkim kobiety – matki małych dzieci. Część działań skierowana jest szerzej do społeczeństwa, w tym do studentów i studentek kierunków medycznych czy do personelu medycznego. Podniesie się świadomość społeczna nt. praw pacjentek do opieki okołoporodowej i laktacyjnej, w tym do rzetelnej informacji i wysokiej jakości opieki medycznej opartej na aktualnej wiedzy naukowej.