Projekt miał na celu wsparcie zawiązującej się Koalicji Miast Maszerujących. Skupiał się na wzmocnieniu małych organizacji walczących o prawa osób LGBTQIA w Polsce, szczególnie w kontekście narastającej przemocy instytucjonalnej wobec osób aktywistycznych. Polska wg raportu ILGA-Europe znajduje się na ostatnim miejscu pod względem rozwiązań prawnych zabezpieczających osoby LGBTQIA, również w sferze praw podstawowych takich jak wolność zgromadzeń. Inicjatywa miała na celu wsparcie zawiązywania Koalicji Miast Maszerujących, której zadaniem miało być sieciowanie lokalnych grupy w całym kraju oraz wsparcie ich poprzez szkolenia, superwizje, dostarczanie narzędzi prawnych oraz wyjazdy antywypaleniowe.
Projekt był adresowany do osób aktywistycznych, grup nieformalnych oraz organizacji formalnych walczących o prawa osób LGBTQIA w Polsce, skupiając je pod parasolem organizacji Marszy Równości ang. Pride. Partnerem w projekcie była norweska organizacja Oslo Pride.
Projekt osiągnął założone cele. Zorganizowaliśmy dwa Kongresy Miast Maszerujących, sześć Spotkań Regionalnych, szereg szkoleń m.in. z pozyskiwania funduszy i zarządzania budżetami projektowymi, interwencji kryzysowej, zarządzania wolontariatem, komunikacji w grupie, współpracy z samorządem, przeciwdziałania wypaleniu aktywistycznemu. Stworzono także podręcznik dla nowych grup aktywistycznych, który jest wsparciem dla organizacji przygotowujących się do swojego pierwszego wydarzenia.
Rezultaty projektu są znaczące – udało się zacieśnić współpracę między organizacjami z całej Polski, wzmacniając zaufanie i efektywność naszych działań. Szkolenia objęły ponad 36 grup formalnych i nieformalnych oraz 300 osób aktywistycznych z całego kraju, przyczyniając się do poprawy standardów i skuteczności działań na rzecz praw osób LGBTQIA. Dodatkowo, projekt wpłynął na poprawę bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń pro-równościowych, zwłaszcza w regionach tzw. „stref wolnych od LGBT”.
Projekt wpłynął na rozwój całego sektora poprzez usprawnienie kontaktu między istniejącymi grupami i umożliwienie nowym organizacjom dostępu do wiedzy i istniejących zasobów. Zmiany te mają potencjał długofalowy, ponieważ wzmocnione organizacje są lepiej przygotowane do dalszych działań i walki o prawa osób LGBTQIA, co mamy nadzieję wpłynie pozytywnie na całe społeczeństwo poprzez budowanie większej akceptacji i świadomości. Koalicja Miast Maszerujących jest tworem trwałym i będzie kontynuować swoją pracę.