Od 28 lat wspieramy animatorów i animatorki społeczne w województwie pomorskim, między innymi przez szkolenia, warsztaty, wydarzenia integracyjne oraz doradztwo i superwizje indywidualne. Według naszych obserwacji były to osoby głęboko zaangażowane w aktywizowanie swoich lokalnych społeczności i organizowanie oddolnych inicjatyw społecznych. Ze spotkań i rozmów z nimi dowiedzieliśmy się, że zmagają się oni jednak z problemami osamotnienia w swoim aktywizmie, wypalenia zawodowego, słabej integracji wokół działań animacyjnych i niepewności siebie i swoich kompetencji. Dostrzegliśmy także ogromną potrzebę zebrania dotychczasowej wiedzy i metod pracy z animatorami i amatorkami tak, aby jeszcze lepiej ich wspierać.
Odpowiedzieliśmy na te problemy opracowując diagnozę środowiska animatorów i animatorek województwa pomorskiego, w której zidentyfikowaliśmy i opisaliśmy potrzeby tych osób. Zorganizowaliśmy cykl spotkań integracyjnych, na których osoby pracujące w animacji działań wymieniły się doświadczeniami, wyzwaniami w pracy oraz dobrymi praktykami. Chętne osoby zaprosiliśmy do grupy roboczej, która wspólnie opracowała Kompas Pomorskiej Animacji Społecznej – katalog zawierający najważniejsze narzędzia i metody pracy animatorów i animatorek. Dokument ten został skonsultowany ze społecznikami i społeczniczkami z regionu, osobami z samorządów czy pracującymi w organizacjach pozarządowych, a następnie wypromowany na spotkaniach informujących w całym województwie.
Partnerem projektu było Forum Animatorów Społecznych, które ma wieloletnie doświadczenie w animacji lokalnych społeczności, prowadzeniu działań edukacyjnych i ewaluacyjnych. Partner przeprowadził superwizję dla chętnych animatorek i animatorów oraz przeprowadził ewaluację naszych działań.
W wyniku przeprowadzonych działań zdecydowanie wzrosły chęci i zaangażowanie osób, przychodzących na spotkania integracyjne. Zauważamy to przede wszystkim po rosnącej liczbie uczestników, jak również z kolejnymi spotkaniami pojawiało się więcej chętnych osób do nakręcenia filmików. Podobne zmiany postaw zauważyliśmy wśród osób opracowujących Kompas, z początku byli nastawieni dość sceptycznie, natomiast z czasem zaangażowali się w te działania.
Jesteśmy też bardzo zadowoleni, że osoby w grupie roboczej były niezwykle różnorodne pod względem płci, wieku, miejsca oraz stanowiska pracy. Łącznie udało nam się zaangażować aż 80 osób.