Obiekt światowego dziedzictwa UNESCO – Krzemionki Opatowskie oraz Świętokrzyski Park Narodowy (ŚPN) to dwa bardzo cenne obiekty przyrodniczo-kulturowe województwa świętokrzyskiego. Oba miejsca były poważnie zagrożone decyzjami administracyjnymi o budowie kopalni dolomitu (w przypadku Krzemionek) oraz o zmniejszaniu terenu Parku Świętokrzyskiego przyległego do klasztoru Św. Krzyża.
Zorganizowaliśmy konferencję naukową, na której nagłośniliśmy zagrożenie tych miejsc i opowiedzieliśmy mediom o założeniach projektu. Opowiedzieliśmy również zainteresowanym posłom i posłankom o planowanych działaniach. Przeszkoliliśmy grupę wolontariuszy i wolontariuszek do monitorowania i dokumentowania zjawisk negatywnie wpływających na teren Parku oraz reagowania na działania niezgodne z prawem. Na koniec powstał raport z ich pracy.
Dzięki działaniom projektowym powstrzymaliśmy inwestycje dotyczące budowy kopalni w pobliżu Krzemionek Opatowskich i nie dopuściliśmy do zmniejszenia obszaru Świętokrzyskiego Parku Narodowego o planowane 5 hektarów terenu. Ostatecznie wyłączono z niego 1,3h terenu, jednak dzięki m.in naszym naciskom Rząd Rzeczpospolitej zwiększył powierzchnię ŚPN o 40 hektarów.
W sprawie ochrony obiektu UNESCO, prehistorycznych kopalni na terenie Krzemionek Opatowskich udało nam się zaangażować społeczność lokalną. Zorganizowała się ona w grupę „Stop Kopalni w Rudzie Kościelnej”. Po spotkaniach warsztatowych ta społeczność oraz władze samorządowe, w celu ochrony sąsiedztwa Krzemionek Opatowskich, przystąpiła do konsultacji w sprawie granic Parku Kulturowego, który ma objąć także same prehistoryczne kopalnie.