fbpx
Kreatywna szkoła na ulicy
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Bielsko-Biała
Województwo (siedziba):
śląskie
Okres realizacji:
01-01-2022 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
78 262,56 EUR
Dotacja:
74 077,56 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania edukacyjne, poradnictwo
Grupy docelowe:
dzieci, młodzi dorośli, młodzież

Projekt odpowiada na potrzebę wzmocnienia młodzieży zagrożonej wykluczeniem z Bielska-Białej. W Bielsku-Białej osoby w wieku 15-19 lat stanowią około 7,3% mieszkańców i mieszkanek miasta (Rocznik Demograficzny 2020). Oferta wsparcia dla tej grupy wiekowej nie jest wystarczająco atrakcyjna i różnorodna, młodzież spędza wolny czas na ulicy, podejmuje zachowania ryzykowne. Młodzież jest często zagubiona, miewa problemy ze zdrowiem psychicznym, popada w uzależnienia (od mediów społecznościowych i Internetu, gier komputerowych, używek i narkotyków), są osoby, które wchodzą w konflikt z prawem czy doświadczają wczesnego macierzyństwa (w 2019 r. odnotowano 38 porodów w tej grupie wiekowej).

Projekt opierał się przede wszystkim na działaniach streetworkingowych oraz towarzyszącym im poradnictwie oraz wsparciu młodych matek w przygotowaniu do nowej roli. Młodzież skorzystała z terapii uzależnień, poradnictwa prawnego, mentoringu, pomocy psychologicznej i wsparcia pedagogicznego. Odbyło się również 50 spotkań dla młodych matek oraz ich opiekunów i opiekunek w ramach Szkoły dla Rodziców – spotkania miały charakter edukacyjno-rozwojowy. Zorganizowano także 6 szkoleń dla osób pracujących z młodzieżą: z zakresu interwencji kryzysowej, komunikacji z młodzieżą w kryzysie emocjonalnym, sieciowania, dialogu motywującego.

Z projektu skorzystało 46 młodych osób w wieku 15-19 lat z Bielska-Białej – osoby zagrożone wykluczeniem, w tym podejmujące zachowania ryzykowne, o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, we wczesnej ciąży. Ponadto 16 osób pracujących z młodzieżą podniosło swoje kompetencje w obszarze interwencji kryzysowej czy dialogu motywującego. Dziewczyny – młode matki – uczyły się budowania relacji z dzieckiem i otoczeniem, rozpoznawania swoich potrzeb i zasobów, stawiania granic w relacjach. Młodzież zagrożona wykluczeniem, mająca trudności w codziennym funkcjonowaniu oraz podejmująca zachowania ryzykowne otrzymała konkretne wsparcie emocjonalne, psychologiczne, prawne, pedagogiczne, mentoringowe.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel