fbpx
Kurs na empatię! Budowanie potencjału antydyskryminacyjnego nauczycieli
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Oświęcim
Województwo (siedziba):
małopolskie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
111 271,44 EUR
Dotacja:
75 000,00 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania edukacyjne
Grupy docelowe:
nauczyciele

Projekt odpowiada na problem przemocy rówieśniczej oraz braku edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach Małopolski i Górnego Śląska. Zajęcia równościowe w szkołach wciąż mają charakter incydentalny. W całym 2020 r. Katowice i Kraków przeznaczyły na edukację antydyskryminacyjną w szkołach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Tymczasem problem jest alarmujący – aż 15% młodzieży doświadczyło przemocy rówieśniczej, w tym przemocy psychicznej. Rządząca do niedawna większość prowadziła kampanię nienawiści wymierzoną we wszelkie inicjatywy równościowe oraz w mniejszości. W Małopolsce sytuacja była szczególnie trudna, gdyż funkcję kuratorki oświaty pełniła osoba nawołująca do nienawiści wobec osób LGBT i dyskredytująca idee praw człowieka. Mimo że środowisko nauczycielskie było zastraszone, to nadal duża grupa osób czuła potrzebę angażowania się na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu i mowie nienawiści.

W ramach projektu Grantobiorca zorganizował kurs “Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej” prowadzony w formule hybrydowej. Na potrzeby kursu powstała platforma e-learningowa oraz opracowano materiały multimedialne (filmy, podcasty, grafiki) i merytoryczne. W sumie zrealizowano 7 szkoleń hybrydowych dla nauczycieli i nauczycielek, pedagogów i pedagożek, psychologów i psycholożek. Szkolenia prowadzono w oparciu o kurs na platformie e-learningową oraz dwudniowe spotkania stacjonarne w Oświęcimiu. Każdy kurs trwał łącznie 5 tygodni. W ramach projektu powstało wiele materiałów edukacyjnych: 50 klipów wideo, 10 podcastów, 100 grafik z cytatami z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej. W trakcie kursu online osoby uczestniczące realizowały zadania indywidualnie i w małych grupach w oparciu o zestaw materiałów dydaktycznych i multimediów. Dodatkowo miały one dostęp do konsultacji merytorycznych i psychologicznych. Na zakończenie kursu przeprowadziły lekcje antydyskryminacyjne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, bibliotekach oraz ośrodkach szkolno-wychowawczych. Zorganizowano również dwudniowy zjazd edukacyjno-integracyjny dla grupy 40 absolwentów i absolwentek szkoleń.

Projekt był skierowany do nauczycieli i nauczycielek, pedagogów i pedagożek, psychologów i psycholożek z Małopolski i Górnego Śląska, a także do uczniów i uczennic. Skorzystało z niego 112 osób. Nauczyciele i nauczycielki wzmocnili_ły swoje kompetencje i motywację do prowadzenia zajęć z edukacji antydyskryminacyjnej. Podniosła się świadomość społeczności szkolnej nt. zjawisk dyskryminacji i przemocy rówieśniczej, uczniowie i uczennice zostali_ły uwrażliwieni_one na te zjawiska, a sama szkoła stanie się bardziej bezpiecznym miejscem. W obliczu politycznych nacisków poprzedniego rządu na ograniczenie edukacji antydyskryminacyjnej, projekt stał się istotnym wsparciem dla kadry szkolnej z województw małopolskiego i śląskiego, oferując jej kompleksowy program szkoleniowy.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel