fbpx
Łączenie przez współdzielenie
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
15-02-2022 - 01-06-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
67 270,67 EUR
Dotacja:
67 270,67 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania edukacyjne, samorzecznictwo, tworzenie sieci wsparcia dla osób narażonych na wykluczenie / praca środowiskowa / działania o charakterze włączającym, wolontariat osób narażonych na wykluczenie
Grupy docelowe:
migranci

Projekt odpowiadał na wyzwania, z jakimi mierzą się migranci i migrantki oraz uchodźcy i uchodźczynie w Polsce. 60% Polaków i Polek jest przeciwnych przyjmowaniu przez Polskę uchodźców i uchodźczyń (CBOS, 2018). Tymczasem w ostatnim czasie Polska przyjęła najwięcej migrantów i migrantek w całej Unii Europejskiej (Eurostat). Osoby te mają ograniczoną możliwość inicjowania własnych aktywności obywatelskich i społeczno-kulturalnych czy podejmowania działań samorzeczniczych. Doświadczają wykluczenia ekonomicznego, mają utrudniony dostęp do rozwoju zawodowego i osobistego, napotykają na liczne bariery w korzystaniu z oferty kursów zawodowych Urzędu Pracy. Dodatkowo osoby z doświadczeniem migracji są często pozbawione możliwości decydowania o tym, w jakiego rodzaju inicjatywach mogą uczestniczyć, mimo że przecież same wiedzą najlepiej czego potrzebują.

W ramach projektu uruchomiono platformę sieciującą “Migrantki i Migranci – wspieramy się” umożliwiającą łączenie się wolontariuszy i wolontariuszek, pozwalającą uchodźcom i uchodźczyniom na dzielenie się swoją perspektywą, promocję swoich działań, sieciowanie. W otwartym naborze pomysłów zgłoszonych przez osoby z doświadczeniem migracji wyłoniono 18 inicjatyw, z których ostatecznie zrealizowanych zostało 17. Pomysłodawczynie i pomysłodawcy otrzymali wsparcie mentorskie oraz vouchery na działania w wysokości do 3 tysięcy złotych każdy. Wsparcie polegało m.in. na pomocy w stworzeniu harmonogramu projektu, wyjaśnieniu kwestii finansowych, asystowaniu w szukaniu miejsca na wydarzenie, udzielaniu rad i wskazówek. Wśród zrealizowanych pomysłów znalazły się takie jak wystawa fotografii dokumentalnej, animacja o irańskich kobietach, warsztaty kuchni afgańskiej, grupa wzajemnej pomocy dla kobiet-migrantek, cykl spotkań aktywizująco-integrujących dla kobiet-migrantek, seria podcastów o życiu uchodźców w Polsce, klub ukraińskich filmów, warsztaty kuchni Kaukazu, seria warsztatów rzemieślniczych i DIY, warsztaty integracyjne dla nastoletnich migrantów i migrantek.

W rezultacie projektu osoby z doświadczeniem migracji uczestniczące w projekcie – zwłaszcza laureaci i laureatki konkursu – podniosły swoje kompetencje samorzecznicze i liderskie oraz umiejętności inicjowania i animowania działań lokalnych, odzyskały sprawczość. Ważnym rezultatem jest zsieciowanie społeczności migranckiej. Udało się stworzyć przestrzeń do wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń oraz do samopomocy pomiędzy osobami migranckimi. Platforma zgromadziła ponad 700 członkiń i członków. Osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa zrealizowały 17 inicjatyw promujących wielokulturowość.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel