fbpx
Lasy są wspólne – ruchy i organizacje mają prawo współdecydować
Obszar wsparcia:
rozwój sektora obywatelskiego
Miejscowość (siedziba):
Bystra
Województwo (siedziba):
śląskie
Partnerzy:
Fundacja Lasy i Obywatele, Warszawa, Polska
Stowarzyszenie MODrzew, Bydgoszcz, Polska
Okres realizacji:
01-09-2021 - 30-11-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
131 430,22 EUR
Dotacja:
130 160,22 EUR
Zasięg:
międzynarodowy
Typy działań:
Grupy docelowe:

Lasy zajmujące w Polsce prawie ? kraju to w większości lasy publiczne. Są one jednym kluczowych zasobów efektywnej polityki mitygującej zmiany klimatu. Równocześnie, prowadzona w Polsce gospodarka leśna jest krytykowana przez przyrodników, naukowców i ok. 45% społeczeństwa.
Wzrasta społeczne zaangażowanie w kwestie lasów i oczekiwania partycypacji w decyzjach. 79.2% społeczeństwa chciałoby większego wpływu na lasy. Rośnie liczba lokalnych interwencji wobec gospodarki leśnej podejmowanych przez organizacje pozarządowe, nieformalne ruchy czy aktywistów. Dysfunkcje w implementacji prawnych mechanizmów kontroli społecznej nad decyzjami o środowisku uniemożliwiają im jednak skuteczne działanie. Prawo gwarantuje dostęp do informacji, wpływ na decyzje oraz dostęp do sądu, w praktyce uprawnienia te jednak nie są w pełni realizowane.

W ramach realizacji projektu podjęto działania mające na celu:
1. Wyegzekwowanie dostępu do informacji i udziału w decyzjach o lasach – zaskarżono 64 decyzje w których nadleśnictwa Lasów Państwowych odmówiły udzielenia informacji o środowisku w celu wypracowania ewidentnej linii orzeczniczej a także opracowano raport z rekomendacjami dla instytucji publicznych dotyczący udzielania informacji społeczeństwu.
2. Wzmocnienie współpracy na linii samorząd-ruch leśny – zorganizowano szereg spotkań aktywistów z przedstawicielami samorządów, wsparto samorządy w staraniach o ochronę lasów przed nadmiernymi wycinkami a także przeanalizowano zaangażowanie gmin w kwestie ochrony lasów i opracowano praktyczny poradnik ochrony lasów dla samorządów.
3. Monitoring i rzecznictwo na poziomie UE – zaangażowano się w kluczowe procesy legislacyjne UE mające wpływ na lasy przekazując polskim organizacjom informacje na temat owych procesów, mobilizując ich zaangażowanie w kluczowych momentach decyzyjnych w instytucjach unijnych.

W ramach działań wypracowano m.in. szereg stanowisk dotyczących procesów na poziomie UE, m.in. poparte przez 55 NGO dot. Nature Restoration Law czy podpisane przez 35 NGO postulaty dotyczące Dyrektywy OZE.

Dzięki podjętym działaniom udało się m.in. wykazać systemowe łamanie przez Lasy Państwowe prawa o udostępnianiu informacji o środowisku, zainicjować w kilku miejscach owocną współpracę aktywistów z samorządowcami a także znacząco zwiększyć aktywność krajowych organizacji na poziomie UE. Trwałość tych rezultatów wymagać będzie dalszej ciągłej pracy, co organizacje odpowiedzialne za realizację projektu będą dalej czynić.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel