fbpx
Lepiej rozmawiajMY i zmieńMY media na DOBRE!
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Toruń
Województwo (siedziba):
kujawsko-pomorskie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 31-01-2024
Status:
zakończony
Koszt projektu:
73 812,74 EUR
Dotacja:
73 812,74 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania edukacyjne, działania służące zmniejszaniu polaryzacji społecznej, działania zmierzające do zmiany/ustanowienia nowych rozwiązań prawnych, factchecking, partycypacja obywatelska
Grupy docelowe:
młodzi dorośli, młodzież, społeczeństwo, wolontariusze

W Polsce obserwujemy rosnącą polaryzację społeczną i stronniczość mediów oraz kanałów komunikacji masowej. Według danych CBOS w 2018 i 2019 roku poziom zaufania do mediów był najniższy od 2002 roku. Jednocześnie według raportu „Fake news z perspektywy polskich dziennikarzy” aż 42% dziennikarzy i dziennikarek spotyka się na co dzień z fałszywymi informacjami. Ponadto, zgodnie z raportem “Wpływ COVID 19 na społeczeństwo”, jedną z negatywnych konsekwencji pandemii jest wzrost polaryzacji społeczna.

Uważaliśmy i nadal uważamy, że to za szkodliwe a momentami wręcz niebezpieczne. Dlatego tak bardzo potrzebne było i nadal jest tworzenie miejsc do konstruktywnej i opartej o wzajemny szacunek debaty. Naszym projektem chcieliśmy się do tego przyczynić.

Naszym celem był również monitoring mediów w zakresie najbardziej polaryzujących polskie społeczeństwo tematów.

W ramach projektu skupiliśmy się na dwóch rodzajach dokonywania zmian – poprzez zwiększenie zaangażowania społecznego oraz edukację. Zaangażowaliśmy 120 wolontariuszy w monitoring medialny, który zaowocował 8425 formularzami analizy przekazu medialnego oraz monitoringiem 22 tytułów medialnych największych platform medialnych w Polsce.
Przeprowadziliśmy też 20 szkoleń i 15 warsztatów z edukacji medialnej i obywatelskiej, przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy też jedną grę edukacyjną w wersji planszowej i online. Przeprowadziliśmy również kampanię społeczną promującą dialog pomiędzy osobami o odmiennych poglądach.

Na podstawie ankiet ewaluacyjnych stwierdzamy, że dzięki działaniom edukacyjnym zwiększyły się kompetencje medialne oraz obywatelskie u osób uczestniczących. Dzięki przeprowadzonemu badaniu porównawczemu, wiemy również, że zmniejszył się poziom agresji w przekazach medialnych, a zwiększył poziom wzajemnego szacunku w dyskusjach. Przeprowadzone po projekcie wywiady wykazały natomiast podniesienie świadomości o potrzebie zmian regulacji prawnych dotyczących mediów.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel