Projekt odpowiedział na potrzebę wypracowania i wdrożenia w regionie lubelskim modelu współpracy międzysektorowej na rzecz realizacji systemowych rozwiązań w zakresie dostępności (cyfrowej, architektonicznej itp.) z udziałem organizacji pozarządowych działających na rzecz grup defaworyzowanych poprzez: utworzenie regionalnego Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Dostępności, zbadanie perspektywy współpracy sektora pozarządowego z sektorem publicznym na rzecz dostępności, mapowanie lubelskich organizacji pozarządowych stosujących standardy dostępności, realizację programu edukacyjnego „Lubelscy Liderzy Dostępności” zwiększającego potencjał organizacyjny i profesjonalizację działań organizacji w zakresie stosowania standardów dostępności, stworzenie systemu subregionalnych społecznych specjalistów ds. dostępności oraz realizację internetowej kampanii społecznej „PROSPOŁECZNI=DOSTEPNI”.
Adresatami projektu byli głównie przedstawiciele NGO i JST, którzy przystąpili do Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Dostępności (45 podmiotów), brali udział w szkoleniach i webinariach, korzystali z doradztwa oraz byli uczestnikami kampanii społecznej ukierunkowanej na zwiększanie świadomości społecznej na temat znaczenia działalności NGO w zakresie wdrażania zasad dostępności.
Projekt zakładał różnorodność metod. Odbiorcy brali udział w badaniach indywidualnych (36) i grupowych (4), mapowaniu dostępności stron internetowych ngo – 32, 192 godz. szkoleń dla 35 ngo, 6 kawiarenkach z udziałem 94 osób, 265 godz. doradztwa, 10 webinariach, kampanii społecznej – 3 spoty, 2 konferencjach dla 300 osób, które pozwoliło na zainteresowanie problematyką dostępności oraz zaangażowanie w jej stosowanie w własnych środowiskach. Powstała także strona internetowa liderzydostepnosci.pl z liczbą odwiedzin 73 367.
Projekt zakończył się w pełni sukcesem, wzmacniając głownie ngo, wprowadzając Partnerstwo na Rzecz Dostępności i Lubelski model tworzenia międzysektorowego partnerstwa na rzecz dostępności – Lubelskie Partnerstwo na Rzecz Dostępności”. Projekt przyczynił się także do wzmocnienia rozwoju potencjału NGO działających na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami z grup defaworyzowanych, o czym świadczy głównie aktywny udział przedstawicieli ngo we wszystkich działaniach realizowanych w projekcie.
Najważniejszym rezultatem, który udało nam się osiągnąć jest utworzenie rozwój Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Dostępności (LPnRD) i Regionalnego Panelu Ekspertów ds. Dostępności, które prze cały czas jest otwarte na nowych członków. W tym momencie na listę sygnatariuszy Partnerstwa składa się 45 członków, w tym 32 organizacji pozarządowych i mamy kolejne deklaracje innych organizacji zainteresowanych przystąpieniem do Partnerstwa.
Zrealizowano wszystkie kroczące debaty publiczne w formie 6 „Kawiarenek obywatelskich” z udziałem 94 przedstawicieli różnych środowisk. Utworzono stronę internetową LPnRD (w języku polskim i angielskim, standard dostępności cyfrowej WCAG 2.1) – z liczbą odwiedzin na dzień 26.05.2023 r. wynosi 73 367 wejść (zakładano w projekcie 10000 wejść).
– realizacja programu edukacyjnego „Lubelscy Liderzy Dostępności” zwiększającego potencjał organizacyjny i profesjonalizację działań 32 NGO dot. stosowania standardów dostępności – 35 uczestników (1os./NGO), 192 godz. Szkolenia.
– 4 webinaria online,
– doradztwo dla organizacji pozarządowych
– realizacja internetowej kampanii społecznej „PROSPOŁECZNI=DOSTEPNI” w postaci spotów, webinariów i innych narzędzi.
– konferencja podsumowującą projekt z udziałem ponad 70 osób w formie stacjonarnej i zdalnej
Po zakończeniu projektu będą nadal kontynuowane działania partnerskie zapoczątkowane w projekcie poprzez m.in. prowadzenie Sekretariatu Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Dostępności (LPnRD), będącego regionalną międzysektorową koalicją NGO i JST na rzecz wdrażania zasad dostępności.