fbpx
Manifestacje.pl
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 31-10-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
74 166,41 EUR
Dotacja:
74 166,41 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania edukacyjne, działania rzecznicze, działania strażnicze, partycypacja obywatelska
Grupy docelowe:
aktywiści / liderzy społeczności, społeczeństwo

Celem naszego projektu było zwiększenie obecności obywateli w przestrzeni publicznej zgodnie z gwarantowaną przez Konstytucję RP wolnością organizowania i uczestnictwa w pokojowych zgromadzeniach. Poprzez edukację lokalnych aktywistów w zakresie skutecznego i zgodnego z prawem prowadzenia manifestacji, odpowiedzieliśmy na potrzeby społeczne związane z wolnością wyrażania opinii, działalnością obywatelską oraz uczestnictwem w życiu publicznym.
Chcieliśmy także zaspokoić potrzeby posiadania umiejętności organizacyjnych i prawnych niezbędnych do bezpiecznego przeprowadzania wydarzeń publicznych. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, organizacja manifestacji wiąże się z konkretnymi przepisami prawnymi i procedurami, których należy przestrzegać. Naszym celem było dostarczenie praktycznej wiedzy i umiejętności w tym zakresie, aby zniwelować ryzyko naruszania prawa i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom manifestacji.

W ramach projektu zrealizowaliśmy następujące działania:
1) Przeprowadziliśmy trzy serie wykładów online oraz spotkania warsztatowe, które obejmowały tematy związane z przepisami prawa dotyczącymi organizacji zgromadzeń, kreowaniem wizerunku, promocją, zarządzaniem wydarzeniami, wystąpieniami publicznymi, zarządzaniem ryzykiem i pierwszą pomocą. W ich trakcie uczestnicy mieli okazję zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności.
2) Zorganizowaliśmy 14 wydarzeń pod nazwą „Moja manifestacja”, podczas których uczestnicy mieli możliwość praktycznego przećwiczenia zdobytych umiejętności. Manifestacje dotyczyły różnorodnych tematów, od praw człowieka po ochronę środowiska i odbywały się w różnych miastach Polski.
3) Powstała strona internetowa manifestacje.pl oraz profil na Facebooku, które pełnią rolę edukacyjno-aktywizującą. Udostępniliśmy nagrania wszystkich wykładów oraz utworzyliśmy zakładkę Q&A umożliwiającą szybkie uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące organizacji manifestacji.
W ramach projektu wydaliśmy również podręcznik obejmujący treści wykładów oraz zeszyt ćwiczeń, stanowiący podsumowanie dobrych praktyk przy organizacji manifestacji.

Odbiorcami projektu byli przede wszystkim lokalni aktywiści i organizacje społeczne.
Poprzez realizowane działania udało nam się zwiększyć obecność obywateli w przestrzeni publicznej poprzez wyposażenie lokalnych aktywistów w umiejętności pozwalające na skuteczną i zgodną z prawem organizację manifestacji i innych wydarzeń publicznych. Wzrosła także świadomość uczestników w zakresie konstytucyjnie chronionych praw i wolności, takich jak wolność zgromadzeń, działalność obywatelska czy wolność słowa.
Platforma edukacyjna www.manifestacje.pl spełniła i będzie dalej pełnić funkcję edukacyjną i aktywizującą, umożliwiając dostęp do materiałów szkoleniowych oraz wymianę wiedzy i doświadczeń.
Wykłady, warsztaty praktyczne, wydany podręcznik i materiały reklamowe, przyczyniły się do podniesienia kompetencji społecznych w zakresie prawa, komunikacji, zarządzania wydarzeniami oraz pierwszej pomocy.
Aktywizacja uczestników poprzez udostępnienie im sprzętu oraz wspieranie ich działań na rzecz społeczności lokalnych przyczyniła się do wzrostu zaangażowania społecznego i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Do udziału w projekcie zarejestrowało się 217 uczestników, którzy aktywnie uczestniczyli w wykładach i warsztatach oraz utrzymują stały kontakt z organizatorami.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel