fbpx
Miasta przyjazne młodzieży
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Orzesze
Województwo (siedziba):
śląskie
Partnerzy:
Okres realizacji:
01-01-2022 - 31-01-2024
Status:
zakończony
Koszt projektu:
28 913,33 EUR
Dotacja:
28 913,33 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), działania edukacyjne, partycypacja obywatelska
Grupy docelowe:
członkowie rad konsultacyjnych, młodzież, samorządowcy

Z naszych obserwacji wynikało, że wśród młodych ludzi wciąż występuje niskie zainteresowanie aktywnością obywatelską. Dobrym przykładem była frekwencja młodych osób podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., która wynosiła zaledwie 41%. Strategia Unii Europejskiej na rzecz młodzieży (2019-27) zachęca władze do prowadzenia wspólnych działań na rzecz kształtowania polityki dla młodych ludzi, ale wiele samorządów lokalnych nie traktuje tego działania poważnie i w konsekwencji nie zapobiega marginalizacji młodzieży w różnych przedsięwzięciach oraz nie postrzega jej jako równoprawnego partnera przy pracy nad problemami społecznymi i zaangażowaniu w inicjatywy lokalne. Dzieje się tak pomimo istnienia m.in. młodzieżowych rad miast.

Chcieliśmy choć częściowo odpowiedzieć na to wyzwanie wzmacniając głos i zaangażowanie młodzieży mieszkającej w czterech miastach woj. śląskiego.
Zaczęliśmy od przygotowania zestawienia różnych działań młodzieżowych w kraju i na świecie, które następnie zaprezentowaliśmy uczestnikom i uczestniczkom naszego projektu. Następnie zrealizowaliśmy szkolenia z zakresu kompetencji miękkich dla 40 młodych osób oraz wsparliśmy młode osoby w przeprowadzeniu 4 procesów konsultacji społecznych w Tychach, Rybniku, Piekarach Śląskich i Bielsku Białej.
Ponadto, oznaczyliśmy 8 instytucji Odznaką Instytucji Przyjaznej Młodzieży, które przyznane były przez radnych młodzieżowych. Zwieńczeniem projektu była Gala Miast Przyjaznych Młodzieży, w której wzięło udział ok. 100 osób.

W efekcie naszego projektu dotarliśmy do ponad 1000 osób oraz zaktywizowaliśmy 4 Młodzieżowe Rady. Trwałą zmianą, której dokonaliśmy, jest stworzenie systemu odznaczania instytucji przyjaznych młodzieży. Ponadto, szkolenie młodych liderów usprawniło komunikację z lokalnymi liderami co zaowocowało wymianą doświadczeń, współpracą i otworzyło dostęp do lokalnych społeczności zaangażowanych w projekt.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel