Według raportu z badań dla Koalicji na rzecz Samorządów Uczniowskich z 2016 roku, większość uczniów i uczennic oraz nauczycielek/i w Polsce nie posiada wiedzy o tym czym jest samorząd uczniowski i jaki jest jego cel. Z naszych badań wynika, że w powiecie gorlickim (woj. małopolskie) gdzie działamy, zdecydowana większość samorządów uczniowskich nie działa w pełni swoich możliwości, tylko 28% przebadanych uczniów i uczennic uważa, że rada samorządu uczniowskiego sama może decydować o swoich inicjatywach a aż 75% ankietowanych odpowiedziało, że w ich szkole jest problem z małą liczbą osób chętnych do kandydowania. Z tego co wiemy, żaden z samorządów nie współpracuje z władzami gminnymi ani z innym samorządem uczniowskim oraz że większość opiekunów/ek samorządów nigdy nie brała udziału w szkoleniu na ten temat.
Odpowiemy na te problemy organizując cykl szkoleń dla 30 przedstawicieli/ek rad samorządów uczniowskich oraz ich opiekunów/ek z powiatu gorlickiego. Wspólnie zdiagnozują oni swoje potrzeby, wypracują pomysły na działania, stworzą plan ich realizacji oraz poznają zasady i dobre praktyki samorządności. Zorganizujemy debatę dla przedstawicieli/ek samorządów o potrzebach, celach i pomysłach na ich działania, a w 3 wybranych szkołach wdrożymy budżet uczniowski. Po wizycie studyjnej u partnera projektu – Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica, który zainspirował nas swoimi działaniami na rzecz młodzieży i który podzieli się z nami swoim doświadczeniem – uczestnicy/czki wypracują nowe pomysły dla swoich szkół. Na koniec, młodzież wraz z Urzędem Gminy w Moszczenicy stworzy plan współpracy Samorządu Uczniowskiego z samorządem terytorialnym.
Drugim partnerem projektu jest Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce – umożliwi on organizację spotkań w ich pomieszczeniach oraz ułatwi kontakt z młodzieżą i opiekun(k)ami.