fbpx
My o nas dla Was – wiedza na rzecz organizacji migranckich
Obszar wsparcia:
rozwój sektora obywatelskiego
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Partnerzy:
Fundacja WOT, Warszawa, Polska
Fundacja Kobiety Wędrowne, Sopot, Polska
Fundacja Kultury Bez Granic, Warszawa, Polska
Okres realizacji:
01-04-2021 - 30-11-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
96 576,65 EUR
Dotacja:
96 576,65 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
Grupy docelowe:

Tematem i głównymi odbiorcami działań w ramach projektu były organizacje i inicjatywy migranckie ponieważ inicjatorzy projektu dostrzegli, że pełnią one b. pozytywną rolę w integracji migrantów w Polsce i promowaniu wiedzy na temat sytuacji migrantów, a bariery dla ich wzrostu są większe niż w przypadku większości organizacji pozarządowych, tworzonych przez społeczeństwo przyjmujące.

Wychodząc od tej wstępnej diagnozy inicjatorzy projektu przeprowadzili:
– przeprowadzenie badań na temat aktualnej sytuacji organizacji i inicjatyw migranckich w Polsce w celu zidentyfikowania kluczowych dla nich wyzwań, problemów i potrzeb i opracowanie na tej podstawie raportu;
– opracowanie strategii rozwoju organizacji migranckich;
– stworzenie sieci organizacji i inicjatyw migranckich w celu ułatwienia im mówienia o wspólnych sprawach jednym głosem;
– przeprowadzenie serii seminariów i szkoleń dla liderów i liderek organizacji i inicjatyw migranckich w celu wzmocnienia ich kompetencji w zakresie różnych aspektów prowadzenia organizacji pozarządowej.

W okresie realizacji projektu opracowano 2 ww. publikacje: raport na temat aktualnej sytuacji organizacji migranckich oraz strategię ich rozwoju i włączania ich do głównego nurtu życia społecznego. Obie te publikacje ukazały się (w formie publikacji na stronie lidera projektu) w 4 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. Zorganizowano 5 spotkań o charakterze szkoleniowym, w których uczestniczyły osoby z różnych społeczności migranckich i 2 wydarzenia upowszechniające (w Warszawie w Gdańsku). W ramach pracy nad strategią rozwoju organizacji migranckich nawiązano współpracę z 2 wspólnotami samorządowymi (Białystok i Słupsk) i promowano wśród nich ideę włączania liderek i liderów społeczności migranckich do prac nad lokalnymi politykami integracyjnymi.

Główną. korzyścią płynącą z projektu jest zebranie i upowszechnienie informacji na temat aktualnej sytuacji organizacji migranckich, co daje podstawę do dalszych działań dot. tego sektora. Działaniami o charakterze szkoleniowym objęto ok. 20 organizacji i ruchów nieformalnych.
W okresie realizacji projektu nową dynamikę zyskał proces tworzenia przez różne wspólonty samorządowe lokalnych polityk integracyjnych. Gł. impulsem do tego stał się napływ uchodźców z Ukrainy. W ramach projektu promowano ideę włączania do tego procesu liderów społeczności migranckich.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel